Özgür Eğitim-Sen

1.TEOG SINAVLARINDA MAĞDURİYET OLUŞACAK!

08.11.2016
A+
A-
1.TEOG SINAVLARINDA MAĞDURİYET OLUŞACAK!
Paylaşın

Okullar başlayalı dört hafta geçti. Öğretmen atamaları geçen hafta itibariyle yapılabildi. On binlerce öğretmen göreve yeni başlıyor. Açığa alınan ve ihraç edilen öğretmelerin de varlığı dikkate alındığında sistemde muazzam bir öğretmen açığının olduğu ortada.

 

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının 1.TEOG sınavlarının 23-24 Kasım tarihleri arasında yapılacağı göz önüne alındığında bu durumun yüzbinlerce öğrenci için ciddi bir sıkıntı anlamına geleceği görülmektedir. TEOG sistemine ilk geçildiğinde dönemin MEB Bakanı ülke çapında senkronizasyon sağlanacağından, ülkenin her yerinde aynı kademede bulunan öğrencilerin hiçbir farklılık yaşamadan aynı gün aynı saatte aynı ders içeriği ile süreci yürüteceğini ifade etmişti. 

 

Senkronizasyonun yıllar içinde ne kadar sağlandığı tartışmalı olmakla birlikte bu yıl yukarıda belirtilen gerekçeler nedeniyle ciddi sıkıntıların yaşandığı ortadadır. Sistemdeki öğretmen açığına eklenen ihraç ve açığa almalar, atama süreci hayli geciken yeni öğretmenler, yaklaşan sınava pek çok öğrencinin öğretmensiz bir şekilde girmesine neden olacak. Olağanüstü bir dönemden geçiyor oluşumuz önemli olmakla birlikte ciddi bir planlama ve organizasyon eksikliğinin de olduğu ortadadır. 

TEOG sınavının yapısı dikkate alındığında 8. sınıfta şu an okuyan öğrencilerin geleceğine doğrudan etki eden bir niteliği olduğu görülecektir. Sistem içerisinde bu kadar hayati bir konuma yerleştirilen bu sınava öğrenciler planlama ve organizasyon eksikliği yüzünden risk altında girmekteler.

 

Bu riskin yeni atanan öğretmenlerle de giderilemeyeceği aşikârdır. Zira bu hafta itibariyle göreve başlayacak öğretmenlerin oryantasyon süreleri de dikkate alındığında birinci TEOG, öğrencilerin verilememiş bir öğretimin faturasını ödemek üzere girdikleri bir sınav olacaktır. Bunun ciddi bir adaletsizlik, haksızlık, mağduriyet oluşturacağı açıktır. Bunların yaşanmaması için MEB’in etkin bir şekilde yerelden geri dönütler alarak yapılacak sınavın içeriğinin azaltılması, sınavın adaleti sağlayacak şekilde ülke çapında senkronizasyonun sağlanacağı uygun bir takvime ertelenmesi veya bu yıl için 1.TEOG’un iptali de dâhil olmak üzere uzanabilecek çözüm önerilerini düşünmesi ve alınacak kararı bir an önce kamuoyu paylaşması zaruridir. 

 

Özgür Eğitim-Sen olarak MEB’i konuya duyarlılık göstermeye, hayatları söz konusu sınav üzerinden şekillenecek milyonlarca öğrencinin mağdur edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmaya davet ediyoruz.

17.10.2016

Abdulbaki DEGER

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız