Özgür Eğitim-Sen

20 BİN ÖĞRETMEN MEB’İN AÇIKLAMASINI BEKLİYOR!

18.04.2020
A+
A-
20 BİN ÖĞRETMEN MEB’İN AÇIKLAMASINI BEKLİYOR!
Paylaşın

MEB 18 Mart’ta 20 bin öğretmen atamasını gerçekleştirdi. Atamanın müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan, “20 bin istihdam sağladık” diyerek verdi. Ancak ataması yapılan 20 bin öğretmen koronavirüs krizi nedeniyle görevlerine başlayamadı. Kararnameler gönderilmedi, dolayısıyla sözleşme imzalayıp göreve başlamaları belirsiz bir tarihe ertelenmiş durumda.

Zaten Şubat’ta atamaları yapılması gerekirken bir ay gecikmeyle Mart’ta atanarak mağdur olan öğretmenler şimdi de boğuştuğumuz küresel salgın nedeniyle mağduriyet yaşıyorlar. Dolayısıyla göreve başlayamadıkları için mali ve özlük hakları bulunmayan bu öğretmenler “atanmış işsizler” olarak bekliyorlar. Çoğu “nasılsa atandım” düşüncesiyle, ihbar sürecini geçirmemek için mevcut işinden istifa ettiği için  işsizlik maaşına başvuramadığı gibi kısa çalışma ödeneğinden de yararlanamıyor.

Bakan Selçuk, okulların kapalı olması, sözleşmelerin yapılmaması gibi gerekçeler üzerinden durumu ele alıyor. İçinden geçmekte olduğumuz olağanüstü sürecin ruhuna ve kriz yönetiminin gerekliliklerine uymayan bu tür açıklamalar yerine devlet olmanın ciddiyetine ve icaplarına uygun hareket etme zorunluluğu var. Evet, bir krizle boğuştuğumuz aşikar. Ancak devletin krizle baş etme stratejilerinde başka tür krizler, mağduriyetler, stres ve gerilimler oluşturmaması beklenir. O yüzden devlet, yaptığı iş ve işlemlerde öngörülebilir olmalı, şartların nezaketini dikkate alan bir takvim açıklamalıdır. Belirsizliğe son vermek, atanan öğretmenlerin önünü görebilmesini sağlamak devletin görevidir. 

Özgür Eğitim-Sen olarak MEB’i bir an önce kriz nedeniyle atanmasına rağmen işsiz durumda olan, maaş alamadığı için ekonomik sıkıntılar yaşayan, sigortası başlamayan 20 bin öğretmenimizin yaşadığı stresi, belirsizliği, mağduriyeti giderecek makul bir açıklama yapmaya çağırıyoruz. 

Bekir BİRBİÇER / Özgür Eğitim-Sen MYK Üyesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız