Özgür Eğitim-Sen

28 Şubat Mağdurlarına Yönelik Düzenlemeler Tüm Mağduriyetleri Gidermelidir

26.11.2016
A+
A-
28 Şubat Mağdurlarına Yönelik Düzenlemeler Tüm Mağduriyetleri Gidermelidir
Paylaşın
 
 
 28 Şubat döneminde kılık kıyafet nedeniyle üniversitede okuyan kız öğrenciler ve kamuda çalışan başörtülüler eşi görülmemiş bir kıyımdan geçirilmiş binlerce öğrenci ve memur okullarından ve işlerinden atılmışlardı.
Ak Parti Hükümeti döneminde söz konusu mağdurlardan bir kısım öğrenci ve kamu çalışanı, çıkarılan aflarla okullarına veya memuriyetlerine geri dönebilmişti. Fakat bu mağduriyetlerin boyutları o kadar geniş bir kesimi kapsıyor ki, yapılan düzenlemeler, çıkarılan aflar ancak mağdurların ve mağduriyetlerin lokal bir kısmını kapsamaktadır.
Bugünlerde kamuoyuna yansıyan haberlere göre daha önceki af kapsamına girmeyen 28 Şubat döneminde okullarından atılmış veya bırakmak zorunda kalmış daha sonra çıkarılan afla okuluna dönebilmiş ve bitirmiş mağdurların KPSS sınav şartı aranmaksızın memuriyete alınmalarıyla ilgili Hükümet tarafından bir çalışma yürütülmektedir.
Sendika olarak başından beri 28 Şubat sürecinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini ve bunun toplumsal barış ve uzlaşı adına önemli bir adım olduğunu dile getirmekteyiz. Konuya ilişkin yapılan düzenlemelerin önemli olduğu açık olmakla birlikte söz konusu dönemde yaşanan mağduriyetlerin boyutunu dikkate almadan yapılacak düzenlemeler kısmi oldukları gibi kamu vicdanını tatmin etmekten uzak girişimler olarak kalmaktadırlar. Bu açıdan yapılacak düzenlemeler mutlaka o dönemde yaşanan geniş çaplı mağduriyetlerin farkında olarak hareket edilmelidir. Aksi taktirde iyi niyetli yapılan düzenlemeler kısmi iyileştirmeler yaparken yanı başında mağduriyetini yaşamaya devam eden ve dile getirmeyen pek çok insanı da dışarıda bırakmaktadır.
Şöyle ki: 28 Şubat döneminde üniversitede okumakta iken kılık kıyafet yasakları nedeniyle okullarından atılmamış fakat bir çok soruşturma geçirmiş, derslere alınmamış fakat zar zor sınavlara girerek uzatarak da olsa okulunu bitirebilmiş, Pedagojik Formasyon alamamış veya yarım bırakmak zorunda kalmış yahut okulunu bitirdiği halde memuriyete girerken kılık kıyafet yasağına tabi olacağını bildiğinden hiç başvuru yapamamış ve bundan dolayı mağduriyeti devam eden kişilerin herkesin malumudur.
         Kılık kıyafet yasağı kalktıktan sonra bu kişiler için mezun oldukları döneme göre memuriyete başvuru koşulları zorlaşmış, Pedagojik Formasyon alamamış olanlar için başvuru şartları zorlaşmış, çoğu derslere devam edemedikleri ve bazı sınavlara giremedikleri için akademik ortalamaları düşmüş, aradan geçen uzun zaman ile bilgiler güncelliğini yitirmiş ve bu durumda inkâr edilemez bir şekilde fırsat eşitsizliği yaratmıştır ve yaratmaktadır.
            Dolayısıyla 28 Şubat mağdurlarıyla ilgili yapılan bu son çalışmanın yukarıda belirttiğimiz kişileri de içine alacak şekilde kapsamının genişletilmesini yaşanan mağduriyetin giderilmesi adına bir zorunluluk olduğunu Özgür eğitim Sen olarak kamuoyu ile paylaşıyoruz.
 
Özgür eğitim Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız