Özgür Eğitim-Sen

28 ŞUBATTA GÖREVDEN ATILAN ÖĞRETMENLERİN MÜRACAATLARI BAŞLIYOR

26.11.2016
A+
A-
28 ŞUBATTA GÖREVDEN ATILAN ÖĞRETMENLERİN MÜRACAATLARI BAŞLIYOR
Paylaşın
 
 28 Şubat sürecinde mağdur edilen öğretmenlerle ilgili tarihi bir adım atıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, o dönem kılık kıyafet yönetmeliğine göre meslekten ihraç edilen başörtülü öğretmenleri geri çağırdı. Öğretmenler derslere başörtülü girebilecek.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) 15 yıl sonra tarihi duyuru geldi. 28 Şubat darbesi sonrası devlet kurumlarında başlatılan kılık kıyafet yönetmeliğine göre binlerce başörtülü memur işten çıkarılmıştı.
 
Derslere başörtülü girecekler
 
Yönetmelik kapsamında etkilenen kurumların başında Milli Eğitim Bakanlığı, en büyük mağduriyeti yaşayan meslek grubu ise öğretmenler oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı duyuruda 28 Şubat 1997 tarihinden sonra verilen disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanlar ile diğer kamu görevlilerinin disiplin cezalarına af geldiğini belirtti. Tekrar öğretmenlik mesleğine dönmek isteyen öğretmenlerin üç ay içinde eski kurumlarına müracaat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Bakanlık, memurluğa geri dönecek olan öğretmenlere atama sayısı sınırlaması uygulanmayacağını ve bu öğretmenlerin ayrıldıkları branş dersinden veya benzer unvanlı kadrolara iki ay içinde atanacaklarını bildirdi.
 
Ayrıca MEB, mesleğine geri dönecek olan öğretmenlerin derslere başörtülü girebilmenin de önünü tamamen açmış oldu.
 
Başvurular 12-29 Ağustos’ta
 
MEB yeniden okullarına atanmak isteyen öğretmenlerin başvurularını 12 – 29 Ağustos 2013 tarihleri arasında alacak. Başvuru için öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne hitaben yazacakları dilekçe ile birlikte Nüfus cüzdanı örneği, öğrenim belgesi, hizmet cetveli, görevine son verildiğine ilişkin belgeler (Bakanlık Onayı, Yüksek Disiplin Kurulu kararı veya benzeri belgeler) bulundurmaları gerekiyor.
 
Öğretmenliğe dönüş şartları
 
Okullarına tekrar dönmek isteyen öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirttiği şu şartları yerine getirmeleri gerekiyor: – Memuriyete giriş şartlarını kaybetmemiş olmaları, (Yüz kızartıcı suç, vatandaşlıktan çıkartılma vb) – Kadro ve pozisyonlara ait nitelikleri taşımaları, – Üç ay içinde müracaat etmeleri gerekiyor.
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız