Abdulbaki Değer
Abdulbaki Değer
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Tüm Yazıları

3600 Ek Gösterge Unutuldu!

16.12.2019
A+
A-
3600 Ek Gösterge Unutuldu!
Paylaşın

2018 Haziran seçimleri öncesinde Erdoğan açıkladığı seçim beyannamesinde aralarında polis, din görevlisi, hemşire ve öğretmenlerin olduğu kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge vaadinde bulunmuştu. Geçen süre zarfında konu değişik vesilelerle gündeme gelmekle birlikte hükümet net bir tarih vermedi. ’Az kaldı’, ‘üzerinde çalışılıyor’, ‘son şekli veriliyor’ vs. gibi kamuoyunu oyalamaya dönük açıklamalarına yetkililer en son 2019 yılı sonunda düzenlemenin hayata geçeceğini ifade etmişlerdi.

Kamu yönetimimiz açısından başlı başına ciddiyetsizlik emaresi olarak görülmesi gereken bu durum içeriğinin nasıl tanzim edileceği meçhul bir ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’na bağlanarak takibi yapılamaz bir parkura çekildi. 2019’un son günlerini yaşadığımız bu süreçte düzenlemenin çıkacağını dair bir emare yok. Kamuoyunun da bunca oyalamadan sonra inancı kalmamış görünüyor.

Ülkemizdeki temel sorun alanalrından biri olan adaletsiz gelir dağılımının doğrudan devlet eliyle tahkim edilmesi sayılan bu ücret politikasının düzeltilmesi anlamında iyileştirici bir hamle olan 3600 ek gösterge aynı zamanda ekonomik koşullar nedeniyle emekliliğini sürekli erteleyen binlerce kamu çalışanının acil beklentisidir. Düzenlemenin kapsayıcılığındaki sınırlılık başlı başına sorun iken ve kamuoyunda genel olarak böyle tartışılırken bırakın kapsamının genişlemesini kanunun ne zaman ne şekilde çıkacağına dair belirsizlik işin bir ‘seçmen avlama’ taktiği olduğu izlenimini uyandırıyor.

Özgür Eğitim-Sen olarak yoksulluk sınırının altında bir geçim reva görülen kamu emeklileri ve bu emeklilerin büyük yekünunu tutan eğitim emeklileri için hayati önemde olan bir meselenin bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Eğitim bahsinde olduğu gibi kamusal hayatımızdaki pek çok sorun alanında anlamlı bir iyileşmenin yolu teknik, tali, palyatif tedbirler ve ucuz seçim vaatleri yerine ekonomik sıkıntı içerisinde yaşayan çalışanına, emekline değer vermekten, insanca bir yaşam kalitesi sunmaktan, öğretmenlik mesleğini hem mesleki hem de ekonomik açıdan itibarlı, saygın bir meslek haline getirmekten geçiyor.

Abdulbaki Değer

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız