Özgür Eğitim-Sen

5 TL’yi Cebinize Sokun! Sendika Üyeliği Satılık Değildir!

24.12.2022
A+
A-
5 TL’yi Cebinize Sokun! Sendika Üyeliği Satılık Değildir!

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM’de kabul edildi.

Yetkili ve yandaş sendikaların girişimi ile daha önce Danıştay tarafından Anayasaya aykırı bulunarak reddedilen bir düzenleme bu kanunun içine yedirildi ve TBMM’de pek çok milletvekilinin desteği ile yasalaştı.

Buna göre ;

“Kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleriyle birlikte 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda toplu sözleşme desteği yapılacak. Kurulu olduğu hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde 2’sinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikalarına üye olan, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ise ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleriyle birlikte toplu sözleşme ile belirlenecek tutarda toplu sözleşme ikramiyesi ödenecek.”

Özetle şu anki cari rakamlar dikkate alındığında sendika üyesi olan kamu çalışanları üç ayda 250 TL toplu sözleşme ikramiyesi alırken yandaş sendika üyesi olan kamu çalışanları 750 TL toplu sözleşme ikramiyesi alacaklar. Bu ise yandaş sendika üyeliğinin günlük 5 TL (yazı ile beş) getirisi (!) olacak anlamına geliyor.

Şimdi, bu kanunun TBMM’den geçmesinden ötürü yandaş sendikalar çok mutlu olmuşlar.

İlkin insanın mutluluk hiç bu kadar küçülmemişti diyesi geliyor. İkincicisi mevzu 5 TL meselesi de değil sadece. Danıştay’ın da kararına gerekçe olduğu üzere düzenlemenin Anayasaya aykırılığı. Üçüncüsü böyle bir düzenlemenin sivil toplum alanına taammüden kast edişi. Dördüncüsü bu düzenlemenin örgütlenme özgürlüğünü “rüşvet” ile baltalama girişimi olması. Beşincisi günlüğü 5 TL olacak bir rüşvetin kamu çalışanlarının aklını çelebileceğine inanan dolayısı ile esasında kamu çalışanlarına doğrudan bir küfür mahiyetinde olan ahlaki açıdan kepaze bir derekeye düşülmüş olması.  

Bugün gördüm, yandaş sendika afiş hazırlamış. Afişte diyorlar ki “Gel vatandaş bize üye ol kazan!”. Bunların kazan dedikleri “Sendika üyeliğini 5 TL ‘ye bize sat”, teklifi.

Şimdi ben eminim ki bu afişi hazırlayanlar, utancı biliyorlar. Sorun olarak gördüğüm ve bir insan olarak kabullenemediğim şey ise asla utanmamaları! Adalet gibi bir derdi meselesi olanlar olarak bizim bu utanmazlığı anlamamız gerekiyor.

Kim böyle bir hukuksuzluğu kendisine hayrı olacak umuduyla sevinçle karşılar? Kim bir insanın hür iradesini kendisine 5TL’ye peşkeş çekebileceğine inanır? Bu insanlar nasıl insanlar? Belki bu insanların psikanalizinin yapılması gerekiyor. Ben yaptım ve bu insanların kim olabileceklerine dair ciddi yargılara ulaştım.

Bu kanun düzenlemesini bir kazanım olarak görenler, Hz. İbrahim olsalar gönderilen kurbanı pazarda satacak olanlardır!

Bu kanun düzenlemesini bir kazanım olarak görenler, örümcek olsalar Hazreti Muhammed’in saklandığı mağaraya bir ağ örmeyecek olanlardır!

Bu kanun düzenlemesini bir kazanım olarak görenler, kendi bedenlerine dokunmadıkça hiçbir acıyı duymayanlardır!

Bu kanun düzenlemesini bir kazanım olarak görenler, komşusu aç yatarken tok olmaktan haya etmeyenlerdir!

Bu kanun düzenlemesini bir kazanım olarak görenleri alkışlayanlar ise Musa Kızıldeniz’i açsa önlerinde, o denizden geçmeyecek olanlardır! Onun için bu sözlerimiz onların sağırlaşmış vicdanlarının duvarlarına çarpıp o duvarları aşamayacaktır. Lakin biz biliyoruz ve inanıyoruz ki ahlaksızlıktan beri olmadan hiçbir insan bir ahlak edinemez.

Biz ahlaksızlıktan ve ahlaksızlardan beri olanlar olarak diyoruz ki;  Siz O 5 TL’yi Cebinize Sokun! Sendika Üyeliği Satılık Değildir!

Ali Aydın / Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız