Özgür Eğitim-Sen

MEB Lütufta Bulunmadı!

20.11.2022
A+
A-
MEB Lütufta Bulunmadı!

“Bıçağı Sırtınıza 9 Santim Saplayanın 6 Santim Geri Çekmesi Lütuf Değildir”

Öğretmenlik mesleği hiçbir dönemde bu kadar aşağılanmamıştı. Öğretmenin mesleki itibarı son dört-beş aydır hem de kendi bakanlığı tarafından ayaklar altına alınarak çiğnendi. Yıllardır on binlerce saat ders vermiş öğretmenlere anlamsız bir unvan için sınav dayatarak öğretmene hakaretin büyüğünü eden MEB,  tüm itirazlara rağmen öğretmenlerin rahatsızlığını anlamak istemedi.  İşi inada bindirerek, meseleyi “Bu sınav neye mal olursa olsun yapılacak!” boyutuna getirdi. Nihayetinde yapılan sınavın düzeyini ilkokul düzeyinde tutarak öğretmeni bir kez daha rencide etti.

İnsanları “saçma” olanla muhatap kıldığınızda sadece muhatabınızı değil kendinizi de değersizleştirmiş olursunuz. Şubat ayında ÖMK’nın Resmi Gazete’de yayımlanmasından beri inanılması güç saçmalıklarla muhatap kılınan öğretmenler, sürecin her aşamasında biraz daha aşağılandı. Hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu devlet ciddiyetiyle bağdaşmayacak derecede komik olduğu gibi kariyer basamakları sınavı için verilen eğitim de içeriği de evlere şenlikti. Uygulanan sınav hakaret gibi, verilecek unvanlar saçmaydı. Yandaşlıktan öte hiçbir anlam ifade etmeyen sendika hariç hiçbir paydaşla istişare etme gereği duymadan kotarılan bir iş ancak bu kadar saçma olabilirdi.

Sokaktan çevirdiğiniz herhangi birinin çok rahat 70-80 alabileceği formalite bir sınavla ne ölçülmüş oldu? Sınava aylardır hazırlananla çalışma notlarının kapağını açamamış olanın aynı netleri yaptığı, yapabildiği bir sınav neden yapılır, bu nasıl bir anlamsızlıktır?

Yazık değil mi onca zamana, emeğe, sınav için ayrılan ödeneğe?

Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 24.185 TL olduğu ekonomik koşullarda 9.500 tl maaş alan öğretmenin, “uzman” olduğu takdirde elde edebileceği cüzi maaş artışını gözeterek sınava girmek zorunda bırakılması kadar incitici bir şey olabilir mi?  

“Soruları kolay hazırlıyoruz, herkesin rahatlıkla kazanabileceği, okuma yazma bilenin başarılı olacağı bir sınav olacak.” gibi cümlelerin öğretmenleri daha da rencide ettiğini hiç mi göremediler?

Malcolm X’in başlığa aldığımız çarpıcı sözünde de açığa çıktığı üzere MEB, dayattığı sınavla öğretmenin sırtına bıçağı sapladı.

Şimdi soruları kolay sorarak bıçağı birkaç santim çektiği için öğretmelerden teşekkür bekliyor. Yaptığı saygısızlığı lütuf belliyor.

Oysa hançer aynı yerde duruyor ve bu haliyle yaranın iyileşmesi mümkün değil.

İşin daha da vahimi MEB, orada saplı duran bir bıçağı da açtığı yarayı da kabul etmiyor.

Çok yazık!

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali Yandım dedi ki:

    Elinize sağlık. Güzel yazı. Durum özetlemiş.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız