Özgür Eğitim-Sen

A4’te Öğretmenlik Mesleğinin Tarihsel Rolü ve İtibar Arayışı Konuşuldu

08.12.2020
A+
A-
A4’te Öğretmenlik Mesleğinin Tarihsel Rolü ve İtibar Arayışı Konuşuldu
Paylaşın

Her hafta pazartesi günleri saat 21.00’da canlı olarak Fikir Coğrafyası Youtube kanalında yayınlanan ve Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer ve Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri Ali Aydın’ın birlikte hazırladıkları A4’te bu hafta Öğretmenlik mesleği konuşuldu.

Bu haftaki programda da “Modernleşmenin Uç beyliğinden İtibar Arayışına: Öğretmen” başlığı ile öğretmen kimliğine ilişkin sıradışı bir sohbet gerçekleşti.

Değer ve Aydın bu programda öğretmen kimliğinin hem erken modern dönemde teşekkülüne hem de tarih içerisindeki serencamına değiniyor.
Öte yandan bir sosyal statü grubu olarak öğretmen mesleğinin neye tekabül ettiğini tartışıyorlar. Öğretmenin sınıfsal aidiyetinin öğretmen için ne türden sınırlılıklar içerdiğini konu ediyorlar. Gerek Cumhuriyetin ilk yıllarında yurt dışından Türkiye’ye davet edilen John Dewey ve A. Kühne’nin hazırlamış oldukları eğitim raporları gerek OECD gibi uluslararası kuruluşların tespitlerini hatırlatıyorlar. Bu arada Türk romanı ve Türk sinemasında öğretmen imgesinin yansımalarını da unutmuyorlar.

A4 ile Abdulbaki Değer ve Ali Aydın eğitim alanına ilişkin alışıldık ezberlerin bildik tekrarların dışına çıkıyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız