Özgür Eğitim-Sen

Açığa Almalarda Ciddiyet ve Titizlik Zaruridir!

27.11.2016
A+
A-
Açığa Almalarda Ciddiyet ve Titizlik Zaruridir!
Paylaşın
 
 
 
MEB 11 bin 285 öğretmeni; güvenlik kuvvetlerince bölücü terör örgütüne karşı yürütülen iç güvenlik operasyonları ile güvenlik amacıyla alınan diğer tedbirleri ve bazı illerde ilan edilen sokağa çıkma yasağını akamete uğratmak ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak terör örgütüne destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle açığa almıştır. 
 
Öncelikle suç işlemiş veyahut terör örgütü destekçisi/üyesi olan insanların görevden alınması, adli ve idari soruşturmalara konu edilmesi doğal olandır. İkincisi kamu vicdanının ve işleyen bir hukuk düzeninin de gereğidir. Lakin bu iki hususu meşru ve işlevsel kılacak olan sürecin yönetiminde gösterilecek tititzliktir. Türkiye olağanüstü koşullardan geçmektedir. Bu olağanüstü koşullar devletin iş ve işlemlerinde yasal prosedürleri, hak ve adaleti gözetmeyi zorunlu kılmaktadır. Tedbirlerin ayrıntılı incelemeler, soruşturmalar üzerinden alınmasını gerektirmektedir.
 
Okulların açılmasına on gün kalmışken alınan bu olağanüstü kararların ciddi etkilerinin olduğu aşikardır. Açığa alınanlar, öğrenciler, eğitim-öğretim sistemi üzerinde ayrı ayrı etkisi olacak bu kararların sıhhatine ilişkin ciddi endişeler mevcuttur. ‘Teör’ gibi bir iddia ile açığa aldıklarınızı hangi somut gerekçelere dayandırdınız? Açığa alınanlar savunma haklarını kullanabilecekler mi? ‘Terör’ gerekçesiyle açığa alınanlardan göreve dönecekler görevlerine nasıl başlayacaklar? Öğrencileriyle-velileriyle-çalışma arkadaşlarıyla nasıl çalışacaklar? Açığa almaların ana gerekçesi olan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminin faturası sadece öğretmenlere mi çıkartılacak? Aynı eylemi Türkiye genelinde yapanlar yerine neden Doğu ve Güneydoğudaki öğretmenler cezalandırılıyor? Suç ve ceza arasında denge nasıl kuruluyor?  On bir bin insanın durumu aynı mı? 2015’in sonunda yapılan bu eylemin hesabının sorulması için neden bu kadar beklendi? Sendikanın aldığı karara uyma konusunda üyeler sıkıntı yaşayacaksa sendikaların varlığının bir anlamı kalır mı?
 
FETÖ kapsamında açığan ve ihraç edilenlerde olduğu gibi bu yeni listede de ilgisiz insanlar yer almaktadır. Mesele ilgisiz insanların azlığı çokluğu mesele değildir. Mesele sürecin somut, makbul, hukukça ve kamu vicdanınca kabul edilebilir gerekçeler üzerinden işletilmesi ve şüphesiz adalet için azami titizliğin gösterilmesidir. Doğru işi yanlış şekilde yapamazsınız. Doğru gerekçeleri sıralayıp özensiz ve lakayt davranamazsınız. Hele ‘at izinin it izine karıştığı’, “memurların açığa alınması için yarışa girildiği’ uyarılarının yapıldığı bir noktada iş ve işlemlerin daha ciddi ve özenli bir şekilde yürütülmesi devlet açısından varoluşsal bir sorumluluktur.
 
Özgür Eğitim-Sen olarak açığa alınan on bir bin küsur öğretmenin soruşturma süreçlerinin ciddiyetle ve hakaniyetle yürütülmesini bir kez daha hatırlatıyoruz. KHK’larla ihraç edilen ve açığa alınanların yanısıra bu son açığa almalarda ciddiyet ve titizlik gözetilmezse tıpkı ergenekon ve balyoz süreçlerinde yaşadığımız gibi işi sulandırmış olacağız. İlgisiz ve masum insanlar nedeniyle gerçek suçlulardan da hesap sorma fırsatını kaçıracağız demektir.   
11.09.2016
Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız