Özgür Eğitim-Sen

Açıklanan Asgari Ücret Kabul Edilemez

29.12.2017
A+
A-
Açıklanan Asgari Ücret Kabul Edilemez

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı 2018 yılı için  ücreti 1603 lira olarak açıkladı. Yüzdelik olarak da artışın % 14,2 olduğunu ifade etti. Türk-İş'in 2017 Aralık ayı için yaptığı 'çalışanların geçim şartları' araştırmasında dört kişilik ailenin açlık sınırı 1608 lira olarak belirlenmişti. Aynı çalışmada Türk-İş, yoksulluk sınırını 5.238 lira, 2017 yılı için mutlak enflasyonu da % 12,29 olarak tespit etmişti.

 

Türk-İş'in periyodik bir şekilde yaptığı ve kamuoyunca güvenirliliği sağlanmış olan araştırmanın da gösterdiği gibi yapılan asgari ücret zammı maalesef açlık sınırını dahi yakalayamamıştır. Kayıt dışı çalışanlarla birlikte yaklaşık 7 milyon olduğu söylenen asgari ücretliler için belirlenen fiyat, söylemde dile geldiği gibi bir taban sınırı dile getirmiyor. Bir çalışanın alacağı en düşük ücreti belirleyen asgari ücret uygulaması, ülkemizde milyonlarca insan için tavan fiyat olarak görülmekte ve uygulanmaktadır. Bu gerçeklik de dikkate alındığında belirlenmiş olan fiyatın zor ve kısır koşullarda yaşam mücadelesi veren on milyonlarca insanın mağduriyetinin teyidi ve sürdürülmesi anlamına gelmektedir. Söz konusu veriler tüm gerçekliği önümüze koymakta ve açıklanan rakamlar üzerinden söz söylemeyi de açıkçası gereksiz kılmaktadır. Zira üzerinde konuştuğumuz mevzu ve bugün açıklanan rakam zaten gerçekliği tüm çıplaklığıyla önümüze koymaktadır.

 

Türkiye'de başından beri el atılması gereken bir sorun olan insanca yaşam, sosyal adalet, sosyal ve ekonomik eşitsizlik mevzusu yürütülen sosyal-ekonomik politikalarla adeta iyileştirilmemek üzere konumlandırılmış durumdadır. Fortuna'nın araştırmasına göre 2017 yılında Türkiye'nin ilk 500 şirketi % 25, Türkiye'deki bankalar ise % 34 oranında kar etmişler. Hükümet olmak, kamu politikası yürütmek bir anlamıyla da kaynakları nasıl bölüştürdüğünüz veya bölüşüm sistemini nasıl yönettiğinizle ilgilidir. Dolayısıyla kimi öncelediğiniz, kimi koruduğunuz tam da sürdürdüğünüz ekonomi politikalarıyla açığa çıkmaktadır.

 

Bu açıdan açıklanan son asgari ücret rakamları milyonlarca insanın umudunu kırmış, mağduriyetini pekiştirmiştir. Özgür Eğitim-Sen olarak daha önce Toplu Sözleşme sürecinde memur ve memur emeklilerine ilişkin açıklanan rakamları vahim bulduğumuz gibi yeni açıklanan asgari ücret rakamını da vahim ve kabul edilemez buluyoruz. Açıklanan rakam milyonlarca insanı aşağıladığı gibi açıkça adalete, ahlaka ve vicdana da aykırıdır.

 

 

29.12.2017

Abdulbaki DEĞER

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız