Özgür Eğitim-Sen

Ali Aydın: Özgür Eğitim-Sen farklı bir yerde duruyor

20.04.2019
A+
A-
Paylaşın

‘Özgür Eğitim Sohbetleri’, 19 Nisan Cuma günü Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri Ali Aydın’ın “Akışkan Modern Dünyada Sendikacılık” başlıklı sunumu ile devam etti.

Ali Aydın: Özgür Eğitim-Sen farklı bir yerde duruyor
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen Genel Merkez binasında on beş günde bir düzenlenen ‘Özgür Eğitim Sohbetleri’, 19 Nisan Cuma günü Sendika Genel Sekreteri Ali Aydın’ın “Akışkan Modern Dünyada Sendikacılık” başlıklı sunumu ile devam etti.

Toprağa bağlı emek – sermaye ilişkilerinin modern dönemde kazandığı anlamın günümüzde yaşadığı dönüşümü anlatan Aydın akışkan dünyada emek-sermaye ilişkilerinin çalışan kesim açısından içerdiği tehditleri sıraladı.

Modern dönemin ilk evresinde tüm dünyada işgücü ve sermaye bulundukları yerde hareketsizken şimdilerde hareketsiz işgücü / hareketli sermaye çelişkisi yaşandığını ve çelişkinin çalışan kesimin aleyhine bir durum yarattığını söyleyen Aydın, çalışanların radikal değişime maruz kalınan yeni dönemde güçsüz ve aciz bırakıldığını belirtti. Kamu sektörüne de yansıyan yeni tip “güvencesiz istihdam” modelinin kişiyi sadece ekonomik olarak değil değer ve kişilik yönünden de aşındırdığını söyleyen Aydın, maruz kalınan değişimin tıpkı iş hayatında olduğu gibi eğitim, kültür, din ve siyaset alanında da izinin sürülebileceğini bu durumun yarattığı zorluklara eskinin bilişsel çerçeveleri ile karşı konulamayacağının altını çizdi. 

İşin tanımının ve doğasının değiştiği bu evrede yaşanan değişimin okumasını en iyi yapması gereken kurumların başında sendikaların geldiğini ne var ki mevcut tabloda bu okumanın yapıldığına dair bir işaretin belirmediğini söyleyen Aydın, bu noktada Özgür Eğitim-Sen’in istisna bir örnek teşkil ettiğini belirtti. Ali Aydın; özellikle eğitime bakışta ve yeni dönemin eğitim açısından taşıdığı risklerin değerlendirilmesinde Özgür Eğitim-Sen’in Türkiye’deki eğitim sendikaları içinde farklı bir yerde durduğunu söyledi.

Türkiye’de eğitim sendikalarını onayıcılar / mevcudun muhafazasından yana olanlar ile restorasyoncular / kozmetikçiler olmak üzere ikiye ayırabiliriz diyen Aydın, Özgür Eğitim-Sen’in bu iki grup içerisinde de yer almadığını söyledi. Aydın bu tespitini; Özgür Eğitim-Sen’in eğitim sistemine ilişkin tartışmayı esastan kavradığını ve yapısal sorunlara işaret ederek Türkiye’de kendi alanında muadili olmayan bir pozisyonda bulunduğunu belirterek tamamladı.

Özgür Eğitim Sohbetleri katılımcıların soru ve yorumlarıyla sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız