Özgür Eğitim-Sen

ANAYASA MAHKEMESİNİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN KARARI HUKUK DIŞIDIR!

25.11.2016
A+
A-
ANAYASA MAHKEMESİNİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN KARARI HUKUK DIŞIDIR!
Paylaşın
 
 
 Tüm sendikalar olarak sözleşmeli öğretmenliğe tepki vermiştik, bunun sonucu olarak da hükümet geri adım atmış ve sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi almış olduğu bir kararla sözleşmeli öğretmen çalıştırmanın yasal engeli olmadığı içtihadını yaptı. Anayasa Mahkemesinin aldığı bu karar yeni tartışmaları başlatacaktır. Alınan karar için yürütülen mantığın doğru olmadığını belirtmek isteriz. İşin niteliği ve iş barışı göze alınmadan aynı işi, aynı kurumlarda farklı statü ve ücretlendirmelerle personel çeşitliliği yapmak hangi hakkaniyete sığar doğrusu Anayasa Mahkemesine sormak isteriz.
Kararda; “Eşitlik ilkesine aykırılıktan söz edilebilmesi için bir yasanın aynı hukuksal durumda olanlar arasında bir ayırım veya ayrıcalık yaratması gerekir.”denilmektedir. Aynı hukuksal durumda olanları önce 4/A, 4/B diye ayırıp sonrada bunlar aynı hukuksal durumda değil ki “eşitlik ilkesine aykırılıktan söz edilebilsen” diye bir anlayış üzerinden hareket etmek ülkemizdeki hukuk mantığını vicdanları yaralayan, hakkaniyeti yok sayan bir algıyla nasıl işlediğinin göstergesidir. Böyle bir hukuk mantığını, hukuk adına kabullenmemiz Özgür Eğitim-Sen adına mümkün değildir. Öğretmenlik mesleği tek bir işin icraatıdır. Aynı iş ve icraatı yapanlar için eşitlik ilkesinden bahsetmeyeceğiz de eşitlik ilkesini nasıl anlayacağız, hukuk bunun izahını yapmalıdır. Elmayla elma, armutla armut kıyaslanır. Anayasa mahkemesinin yaptığı elmaların bir kısmını “bunlar elma değil armuttur”  saptırmasıyla elmalardan ayırıp ayrımcılık yapmaktır. Bu ayrımcılığa sonuna kadar karşı olduğumuzu belirtiriz. Umarız hükümet bu kararı fırsat bilip yeniden mağduriyetler ve eşitsizlikler oluşturmaya yönelmez.
 
Anayasa Mahkemesinin karar metnindeki bu bölüm ibretliktir: “Sözleşmeli öğretmenler ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine tabi sözleşmeli personel statüsündeki kamu görevlileridir. Sözleşmeli personel, kamu hizmetinin insan unsurunun memurlardan (atamayla) oluşturulması ilkesine getirilmiş bir istisnadır. Memurlar, içeriği taraflarca belirlenemeyen bir statüye atanırken, sözleşmeli personel kamu hizmetine sözleşme ilişkisiyle bağlanmaktadır. Sözleşmeli personel istihdamı, özel meslek bilgisine ve uzmanlığa ihtiyaç duyulması ve gereksinmenin memur tipi istihdamla karşılanamayacak olması koşullarına bağlanmıştır.
 
Eşitlik ilkesine aykırılıktan söz edilebilmesi için bir yasanın aynı hukuksal durumda olanlar arasında bir ayırım veya ayrıcalık yaratması gerekir. 657 sayılı Yasa’nın 4/A maddesine tabi memur statüsünde çalışan kadrolu öğretmenler ile 4/B maddesi kapsamındaki sözleşmeli personel statüsündeki sözleşmeli öğretmenler aynı hukuksal konumda değillerdir. Farklı hukuksal konumda olanların farklı hukuksal düzenlemelere tabi olmalarının eşitsizliğe yol açtığı ileri sürülemez.
 
Açıklanan nedenlerle itiraz konusu kural Anayasa’nın 2., 10. ve 128. maddelerine aykırı değildir. İptal isteminin reddi gerekir.
 
Osman Alifeyyaz PAKSÜT, Fulya KANTARCIOĞLU, Mehmet ERTEN, Fettah OTO, Zehra Ayla PERKTAŞ ve Engin YILDIRIM bu görüşlere katılmamıştır.”
 
Anayasa Mahkemesi Kararında ki şu yaklaşım ibretliktir: “657 sayılı Yasa’nın 4/A maddesine tabi memur statüsünde çalışan kadrolu öğretmenler ile 4/B maddesi kapsamındaki sözleşmeli personel statüsündeki sözleşmeli öğretmenler aynı hukuksal konumda değillerdir.” Önce meslek grubunu ikiye böl, hukuk cinayeti işle sonra bu hukuksuz hukuktan hukuk üret. Hukukun hukuksuzlukla katledildiği bu karara karşı hukuk mücadelemizi gerektiği her platformda sürdüreceğiz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız