Özgür Eğitim-Sen

Aşı ve PCR Testi Dayatması Kabul Edilemez

21.08.2021
A+
A-
Aşı ve PCR Testi Dayatması  Kabul Edilemez
Paylaşın

Bilindiği üzere son kabine toplantısının ardından aşı olmayan eğitim çalışanları için haftada iki defa PCR testi zorunluluğu getirilmişti.
PCR test zorunluluğunun haftada iki kez olacak şekilde getirilmesi aşı olmak istemeyenlerin fiilen aşı olmaya zorlanması olduğu ortadadır.
Gerek aşıya zorlamanın hukuki dayanaklardan yoksun olması gerekse de PCR testinin geçerliliği ve güvenirliliğine ilişkin şüphe alınan kararın savunulamaz ayrıca iş barışını da sabote eder nitelikte olduğunu göstermektedir.

Kamu sağlığına ilişkin düzenlemelerin gerekli yasal dayanaklardan yoksun şekilde yürütülmesi ayrıca yapılan aşılarda hala olabilecek sıkıntılı durumlar karşısında sorumluluğun imza karşılığında aşı olanlara yüklendiği ve aşılamaya ilişkin dolaşımda bu kadar çelişkili bilginin dolaştığı dikkate alınırsa aşı olmama yönündeki bir tercihin yok sayılması, görmezden gelinmesi ve cebren ve hileyle aşılmaya çalışılması hiçbir şekilde kabul edilemez. Zaten haftada iki kez PCR testinin yapılmasını talep etmek uygulaması mümkün olmayan bir taleple kendi vatandaşlarına, çalışanlarına mobing uygulamak anlamına gelmektedir.
Bu açıdan işin hukuki olarak temel insan haklarının ihlali anlamına geldiğini, devlet-toplum ilişkimizin niteliğine halel getirdiğini ve eğitime, eğitimin niteliğine olumsuz etkide bulunacağını görmek ve bu uygulamadan vazgeçilmesi zorunluluktur. MEB’i bu tarz dayatmalardan, zorlamalardan bir an önce geri adım atmaya çağırıyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız