Özgür Eğitim-Sen

ASIL MESELE TOPLUMU GÜÇLENDİRMEKTİR

03.03.2017
A+
A-
ASIL MESELE TOPLUMU GÜÇLENDİRMEKTİR
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de asıl mücadelenin toplumu güçlendirme mücadelesi olduğunu söyledi.

 

Abdulbaki Değer şunları kaydedetti:

 

“Toplum ile devlet arasında bir örtüşme-kaynaşma, “çelikten bir kütle” olmakla ilgili değil burada dile getirilenler.

 

Devletin topluma öncelenmediği, toplumun tarih-kültür ve inanç dünyası üzerinden devletin yedeğine alınıp manipüle edilmediği tam tersine sorumluluğuna müdrik, ayakları üzerinde duran, geçmiş ve gelecek bağlantıları sağlam ve bugünün künhünde bir toplum.

 

Toplumu güçlü kılacak daha doğrusu yapılanması ve ilişki biçimiyle toplumun aklını çelmeyen, sahip olduğu imkân ve imtiyazlar üzerinden toplumu ayartmayan, ifsat etmeyen, adil, şeffaf ve öngörülebilir bir düzenin tesisidir. 

 

Bu mücadelenin gerekliliği sembolik, sloganik ve klişe bir ezberden değil yakın siyasi tarihimizin acı tecrübelerinden damıtılmış yakıcı bir hakikattir. Toplumun kolektif hafızasına kazılı olan bu deneyimi görmezden gelmek, çeşitli bahanelerle eski vesayetçi düzeneğin devamına razı gelmek, teknik düzenlemelerin sorun çözücü birer mucizevi hap olarak iş göreceğini beklemek aldanmadır. İnsan ilişkilerinde mucizevi bir hap olmadığı gibi toplum hayatında da siyasal arenada da sihirli bir dokunuş yoktur. İlahi ikaz apaçık ortadadır; ektiğinizi biçersiniz, yapıp ettiklerinizden başka görecek bir şeyiniz yoktur.

 

Mesele toplumun hizaya sokulması değil, önünün açılması, ona engel olunmamasıdır. Özü itibariyle gölge edilmemesi, başka da hiç bir ihsanın da istenmemesi halidir.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız