Özgür Eğitim-Sen

Atama skandalı hala düzeltilmedi

15.03.2018
A+
A-
Atama skandalı hala düzeltilmedi
Paylaşın

Özgür eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki DEĞER, daha önce yine sendikamızın gündeme taşıdığı MEB'deki atama skandalı ile ilgili Karar Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulundu. Bugünkü nüshasında (15.03.2018) yer verilen değerlendirmede Genel Başkan MEB'i kendi yönetmeliğini uygulamaya çağırıyor. Genel Başkanın değerlendirmeleri üzerine yapılandırılan habere şu şekilde yer verilmiştir: 

 

'MEB, YÖNETMELİĞİNİ UYGULAMIYOR'

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 13 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Görevde Yükselme, Ünvan Değişikliği ve Yer Değiştirme yönetmeliğindeki şartlara uymadan yeni atamalar gerçekleştirdiği ileri sürüldü. İddiayı dile getiren Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer, söz konusu tarihten itibaren yürürlüğe giren yönetmelik maddesi gereğince ilçe milli eğitim müdürü kadrosuna atanmak için yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atanmış ve iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olmak şartı getirildiğine dikkat çekti.

 

 

Değer, değişikliğin yürürlüğe girmesinden birkaç hafta sonra ise bazı ilçe mili eğitim müdürlüğü atamalarında bu yönetmeliğe aykırı davranıldığını kaydetti.  Bakanlığın bu süreçte ikinci bir yanlışa da imza attığını belirten Değer, şunları söyledi: ”MEB bu atama sürecinde kadrosu ilçe milli eğitim müdürü olan personele hiçbir gerekçe söz konusu değilken ‘tenzili rütbe’ uyguladı. Ankara Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosundan alınarak tenzili rütbe ile sınıf öğretmeni kadrosuna görevlendirilen Şefika Biçer üzerinden anlatırsak olayın vehâmetini daha net olarak görmek mümkün olacaktır. Hatırlanacağı üzere Şefika Biçer, ilçe milli eğitim müdürü olarak ataması yapıldığında Türkiye’nin ilk başörtülü ilçe milli eğitim müdürü olarak medyada gündem olmuştu. Biçer geçtiğimiz yıl görevinden alınmış, açtığı davayı kazanarak geri dönmüş ancak kısa süre sonra Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmişti. 31 Ocak’ta yapılan atamalarda ise normal prosedür gereği muadili bir makama görevlendirilmesi veya araştırmacı kadrosuyla merkeze çekilmesi gerekirken ‘tenzili rütbe’ yapılarak ilkokul öğretmeni kadrosuna görevlendirildi. “ 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız