Özgür Eğitim-Sen

AYETLİ PANKARTA SALDIRI

26.11.2016
A+
A-
AYETLİ PANKARTA SALDIRI
Paylaşın
 
 
 Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şubemiz yöneticileri ve üyeleri  “Dünya Anadil Günü”  nedeniyle Demokrasi Parkı önünde basın açıklaması düzenledikten sonra kimliği belirsiz kişiler tarafından sendika üyelerimizin astığı pankart parçalandı.
 
Adıyaman’ın huzur kendi olmasına karşın ana dil konusunda tahammülsüzlükleri olan kişilere tepki gösteren Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanımız Ali Kemal Kaya, bazı kişilerin asılan pankartı yırtmasını kınayarak, olayın emniyet güçlerine bildirildiğini söyledi.
 
 
“Bu kişiler büyük bir yanlıştık içerisindeler”
 
 
“21 Şubat Dünya Anadil Günü” nedeniyle Perşembe gününden itibaren Demokrasi Parkı’na pankart astıklarını ifade ederek yaşanan olayı özetleyen Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanımız Ali Kemal Kaya, “Pankartımızın en üst kısmında, “Göklerin ve yerin yaratılmasıyla renklerinizin ve dillerinizin ayrı olması Allahın ayetlerindedir” ifadesi yer almaktaydı. Unutulmamalıdır ki, Anadilde eğitim her insan en doğal hakkıdır. Bu söz Allah’u tealanın kitabı Kur’an-ı Kerim’de de yer almakta. Tüm milletlerde 21 Şubat dünya anadil gününü olarak ifade edilmiş. Anadil insanlık için bir zenginliktir. Ancak yanlış bir takım bilgilerden etkilenen insanlar herhalde saldırıya hazırlandılar. Bu kişiler büyük bir yanlıştık içerisindeler. Aslında bu saldırıyı yapanlar kendilerine saldırmıştır. Ancak bu kişiler bu cürmü işlediler. Bu saldırı bir çirkinliktir. Demokrasi Parkı’nda herkesin kendisini özgürce ifade edebileceği bir ortamda bazı kişiler pankartımıza saldırmışlar. Ve bu tür olayları doğru bulmuyor, bu saldırıyı tezgahlayanları kınıyoruz. Çünkü Adıyaman huzur kentidir. Bu kişilerin her şeyden önce vicdanlarında yaptıkları çirkinliği sorgulamalarını istiyoruz” diyerek emniyet güçlerinin bu olayı çözüme kavuşturmasını istedi.
 
 
“Bir insanın dilini elinden almak, Allah’ın yaşayan bir ayetini yok etmektir”
 
 
Demokrasi Parkı girişine asılan pankarta saldırı yapılmadan önce Özgür Eğitim Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Kemal Kaya, sendika üyeleriyle şu açıklamayı yapmıştı; “21 Şubat Dünya Anadil Günü bu vesileyle anadilde eğitimin temel bir hak olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatmak ve şahitlik görevimizi yerine getirmek için Demokrasi Parkı’na 21 Şubat tarihinde “Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, Allah’ ın ayetlerindendir”  pankartını astık.  İnsanı insan yapan düşünen ve konuşan olmasıdır. Eskilerin tabiriyle ‘hayvan-ı natıka’dır. İnsan konuştuğu, meramını ifade edebildiği, anlaşabildiği kadar insandır. İnsan, binyıllar boyunca var ettiği folkloruyla insandır. Diliyle, edebiyatıyla, şiiriyle, müziğiyle, masallarıyla, destanlarıyla insandır. İnsan dil denen sembolik anlamı ve anlatımı var edebildiği için insandır. İnsan ancak bir dil içinde var olur. Dil insanın evidir. Dil insanın tarihidir, dil insanın hafızasıdır. İnsan dildir, dil hafızadır. Bir insanın dilini elinden almak onun hafızasını, tarihini, insanlığını elinden almaktır. Bir insanın dilini elinden almak, Allah’ın yaşayan bir ayetini yok etmek, tanrının insana vermiş olduğu ve varlığının birer delili saydığı işaretlerini tahrip etmektir. Kendini tanrıdan daha üstün görmektir. İnsanın canı kutsal olduğu gibi aklı, yani düşüncesi, yani dili de kutsaldır, dokunulmazdır. İnsanın onur ve haysiyetine müteallik bütün vasıfları kutsaldır, dokunulmazdır. Bu kural bin 400 yıl önce İslam Peygamberi tarafından Veda Hutbesi’nde ifade edildiği gibi Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde de (2 ve 26. madde) yer almaktadır. Yeryüzündeki gerek maddi gerek manevi kültür miraslarını yok etmenin, tahrip etmenin literatürdeki karşılığı vandalizmdir. Dil manevi bir kültür mirasıdır ve onu yok etmeye yönelik sistematik politikaların insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu aşikârdır. Diller hayatın canlılığıdır, renkliliğidir, güzelliğidir. Dillere karşı bir politika yürütmek bilinci budamak, düşünceyi köreltmek, hayatta siyahtan başka renk tanımamak, bilmemektir.”
 
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız