Özgür Eğitim-Sen

Başörtülü eğitimciler çözümün dışında bırakılmamalı

25.11.2016
A+
A-
Başörtülü eğitimciler çözümün dışında bırakılmamalı
Paylaşın

 Son günlerde Hükümet ve muhalefet partileri arasında başörtüsü yasağı üzerine bir polemik yaşanıyor. Karşılıklı samimiyet testlerinin ortaya atıldığı tartışmalarda dikkat çeken önemli bir unsur ise sorunun “hizmet alan-hizmet veren” ayrımı üzerinden ve sadece üniversite öğrencileriyle sınırlı gündeme getiriliyor olması…
Hemen ifade edelim ki; temel bir hakkın kullanımını gaspeden bu zorbalığın kaldırılmasında ayrımcılığı devam ettirecek hiçbir çözümü adalet getirmeyecektir. 

Hâlâ, eğitim çalışanları da dahil olmak üzere, on binlerce başörtülü kadının hergün maruz bırakıldığı bu zulüm, hizmet alan-himzet veren gibi kategorilere bölünerek ortadan kaldırılamaz.

Çözüm sadece üniversite öğrencileri için değil  herkes için adalet ve özgürlük temelinde sağlanmalıdır. Ayrıca yasağı belirli bir alanı işaret ederek sınırlamak, diğer kamusal alanların yasaklı olarak kabul edilmesine yasal bir dayanak sağlamak gibi son derece riskli bir durum da arz etmektedir.

Başörtülü eğitim çalışanlarının maruz kaldığı yasağı daha da derinleştirecek ve yasal dayanakları getirecek hiçbir adım kabul edilemez.

Aynı şekilde başörtülü okumak isteyen bir öğrenciye de devlet herhangi bir dayatmada bulunamaz. Kaldı ki, başörtüsü yasağını üniversitede okuma hakkına indirgeyen bir yaklaşım, gerek temel ve ortaöğretim sürecinde, gerekse sınava başvuru ve sınav sürecinde yaşanan yasakçı uygulamaların sorun olarak gündemden düşürülmesine yol açacaktır.

Son günlerdeki gelişmelerde diğer rahatsız edici bir husus da milyonlarca insanın hayatını etkileyen bir sorunda karşılıklı yürümekte olan polemiğin aldığı hâldir. Zorbalıkla gasp edilmiş bu temel hakkın iadesi hiçbir şekilde partilerin politik pazarlık argümanı olmamalıdır. Başörtüsünü, mağdurların sembolü olmaktan çıkarıp güçlülerin kavga aracına dönüştürülmesini de kabul edemeyiz. Hükümet de muhalefet de bu konuya özen göstermek durumundadır. 

Kamuoyunun ve eğitim çalışanlarının ise bu sorundaki öncelikli talebi bellidir:

Başörtüsü yasağı, şartsız, sınırsız ve ayrımsız olarak acilen kaldırılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız