Özgür Eğitim-Sen

BAŞÖRTÜSÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

26.11.2016
A+
A-
BAŞÖRTÜSÜ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
Paylaşın
 
 
 Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağışın Avrupa ülkelerinde başörtüsü ile ilgili düzenlemelerin nasıl olduğuna ilişkin Başbakan’a bir rapor sunduğu basına yansımaktadır. Hükümet değişik kanallardan başörtüsüne ilişkin çalışmalar yürütmektedir. Eğitim ve kamu çalışma hayatında başörtüsünü kullanmanın önünü açma konusunda Hükümet ile BDP’nin anlaştığına dair söylentiler de dolaşmaktadır.
Toplumun büyük kesimini ilgilendiren ve temel bir insan hakkı ihlali olan sorunun hala ülkenin gündeminde olması başlı başına sıkıntı kaynağıdır. Başörtüsü sorununun bugüne kadar çözülmemiş olması  başta Hükümet olmak üzere tüm toplumun insani değerler noktasında göstermiş olduğu zaafiyetin bir göstergesidir.
Eğitim, kamu alanı gibi hiçbir ayrıma gidilmeden yaşamın tüm alanlarında kılık kıyafet özgürlüğünün sağlanması için yürütülecek çalışmaların destekçisi olduğumuzu yıllardır kamuoyu ile paylaşıyoruz. Gelinen noktada da Hükümetin başlatmış olduğu bu girişimi özgürlük perspektifi üzerinden kararlılıkla sürdürmesini bekliyoruz. Bu alana ilişkin yapılacak düzenlemelere başka yerlerden, başka ülkelerden meşruiyet devşirmeye çalışmak da bir noktada çok anlamlı değildir.
Bu ülkenin tarihsel, kültürel, inanç değerlerine yaslanan bir giyim tarzına yasal düzenlemeler üzerinden meşruiyet ya da yasak koymaya çalışmak özü itibari ile aynı yasakçı ve mantıksız girişimdir. Kılık kıyafet alanı devletin müdahil olacağı bir alan değil, insanların kendi tercihleri üzerinden şekillenecek ve ekstrem örnekler haricinde herkesin de saygı göstermesi gereken bir alandır. Bu gerçekliğe rağmen ülkemizde yıllardır vicdanları, hayatları karartan bir şekilde sürdürülen yasakçı uygulamanın aşılması için fiili olarak devletin olumlu müdahalesini gerektirecek bir noktaya evrilmek durumunda kaldık. Hükümet de bu işi çözümlerken başka ülkelerin pratiklerinin göstereceği istikamet üzerinden değil temel insan hak ve özgürlükleri temelinde yaklaşarak sorunu çözmeye odaklanmalıdır. Yapılması gereken yeni düzenlemeler, standartlar getirmek değil, devletin bu alana hiç müdahil olamayacağı bir zemini inşa etmektir. 
Özgür Eğitim-Sen olarak hükümetin sorunu çözmeye ilişkin tutumunu kararlılıkla sürdürmeye çağırıyoruz. Kılık kıyafet yasaklarını ortadan kaldırmaya dönük bu girişimleri desteklediğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.
Özgür Eğitim Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız