Özgür Eğitim-Sen

Batman’da okullar Emniyet Müdürlüğü’ne mi bağlı?

25.11.2016
A+
A-
Batman’da okullar Emniyet Müdürlüğü’ne mi bağlı?
Paylaşın

 

 İlimizde aylar önce gerçekleşmiş bazı toplumsal olaylarda gözaltına alınan veya tutuklanan öğrencilerle ilgili olarak Batman Emniyet Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla Okul Müdürlüklerine bir yazı gönderilmişti.
Bu yazıda söz konusu olaylarda gözaltına alınan veya tutuklanan öğrencilerle ilgili olarak okul müdürlerinin disiplin cezası vermeleri istenmişti.Öğrencilere ceza vermeyen 21 okul Müdürü hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlatmıştır.

“Taş atan çocuklar” olarak bilinen TMK mağduru çocuklar için TBMM Terörle mücadele kanununda düzenleme yapmış ve bu sayede birçok çocuk cezadan kurtularak evlerine dönmüşken Batman Milli Eğitim Müdürlüğünün öğrencileri hakkında disiplin uygulaması yapmayan okul müdürleri ile ilgili olarak işlem başlatmış olması anlaşılması çok zor bir durum oluşturmuştur.

Bu çelişkili durumu izah etmek bir yana başlatılan işlemin Emniyet Müdürlüğünün yazısına atfen yapılması ayrı bir tartışma konusudur.

Okul Müdürleri Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nün 11.01.2010 tarih ve 10/37 sayılı yazısına atfen Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 14.01.2010 tarihinde okullara ‘Hakkında Adli İşlem Yapılan Öğrenciler’ konulu yazıyı alarak “Disiplin Kurullarını” toplayarak gerekli işlemleri yapmışlardır. Bu işlemlerin neticesinde öğrencilere yönelik Okul rehberlik servisle iş birliğiyle gerekli faaliyetler yapılmıştır.

Öğrencilere bir disiplin cezasının verilmemiş olmasını bir suçmuş gibi kabul ederek Okul Müdürlerini soruşturma konusu yapmak büyük bir yanlıştır.

Batman Özgür Eğitim Sen olarak şunu ifade ediyoruz: Okul Müdürlerine ne yapmaları gerektiğini söylemek hiç kimsenin işi değildir. Okulları okul müdürleri yönetir. Başkası değil.

Okul Müdürlerinin haklarında başlatılan işlemden moral motivasyon açısında olumsuz etkilendiklerini düşünüyoruz. Çeşitli sıkıntılar için de okulları yönetme gayreti içinde olan müdürlere, son derece rahatsızlık veren bu duruma bir an önce son verilmesini bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖZGÜR EĞİTİM –SEN

Batman İl Temsilcisi

Mustafa SEVİNÇER

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız