Özgür Eğitim-Sen

Batman’dan anadilde eğitim, hak sömürüsü, KPSS ve ödenek açıklaması

25.11.2016
A+
A-
Batman’dan anadilde eğitim, hak sömürüsü, KPSS ve ödenek açıklaması
Paylaşın

 

 Yeni öğretim yılının sancılarla başladığına dikkat çeken Özgür Eğitim-Sen Batman Şube Başkanı Mustafa Sevinçer, “Öğretmen açığını ek ders karşılığı öğretmenlerle karşılamaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı binlerce öğretmeni az bir ücretle çalıştırarak emek sömürüsü üzerine kurulu düzeni devam ettirmektedir” dedi.
“MİLYONLARCA ÖĞRENCİ MAĞDUR EDİLDİ”

Özgür Eğitim-Sen Batman şube Başkanı Mustafa Sevinçer, yeni öğretim yılının başlaması nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Sevinçer, “Öğretmenlerin girmiş olduğu KPSS sınavının iptal edilmesiyle atanmayı bekleyen binlerce öğretmen ve öğretmenlerin okullara gelmesini bekleyen milyonlarca öğrenci mağdur edilmiştir” dedi.

KÜRTÇE EĞİTİMİN YASAKLANMASI KABUL EDİLEMEZ

Başkan Sevinçer, şöyle devam etti; “Kürtlerin ana dilde eğitim görme hakkının engellenmesini protesto etmek amacıyla okulları bir hafta boykot etme kararı ile yeni Eğitim –Öğretim yılındaki manzara farklı bir tablo oluşturmuştur. Dünyadaki tüm ana dillerde Eğitim görmek serbestken Kürtçe eğitimin yasak olması kabul edilemez bir durumdur. Devlet vatandaşlarının tamamına anadilinde eğitim yapabilecek ortamı sağlamakla mükelleftir. Bununla birlikte her sabah okullarda ‘Andımız’ denilen metnin bir ulusal marş gibi söylettirilmesi ve Milli Güvenlik Derslerinin hala liselerde askerlerce okutulması militarist anlayışın devam ettiğini göstermektedir.”

“BATMAN’DAKİ EĞİTİM DE SIKINTILI”

Okullara yeterli miktarda ödenek vermeyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Okul idarelerini velilerden para almak zorunda bırakarak veli ile okul yöneticilerini karşı karşıya getirdiğini belirten Özgür Eğitim-Sen Batman Şube Başkanı Mustafa Sevinçer, “Yıllar geçmesine rağmen ilimizdeki eğitimde de sıkıntılar hala devam etmekte; öğretmen açığı ve derslik eksikliği gibi önemli konularda bir türlü iyileşme sağlanamamaktadır. Batman’ın ilçelerindeki derslik ve öğretmen açığının yanında Batman merkezde de benzer bir tablonun oluşması eğitimciler olarak bizleri tedirgin etmektedir” dedi ve şunları ekledi:

“Bu yıl bitirilmesi gereken bir çok okul inşaatı yeni eğitim –öğretim yılına yetiştirilememiş ve bakım onarım çalışmalarının yaz tatilinde yapılması gerekirken yapılmamış olması,2 010/2011 eğitim öğretim yılının başında bakım onarıma başlanması büyük bir ihmalin göstergesidir. Örneğin 2010 haziran ayında bitirilmesi gereken Batman Merkez Cengiz Topel ilköğretim okulu inşaatı Eylül ayının sonlarında olmamıza rağmen henüz bitirilememiştir. Yine Batman Merkezdeki Milli Piyango ile Mehmet Akif Ersoy Anadolu Liselerinin okul inşaatları tamamlanmamıştır.

Batman Özgür Eğitim –Sen olarak her Eğitim Öğretim yılının başında bildik problemlerle karşılaşmamızın sebebinin kötü bir yönetim anlayışından kaynaklandığını düşünüyoruz.”

Batman Çağdaş Gazetesi

 

Not: Haber resmindeki cümlenin Türkçesi “Doğruyu söylemek için dil, anlamak için yürek gerekir” şeklindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız