Özgür Eğitim-Sen

Bekir Birbiçer: Yaşadığımız bunalımın temel kaynağı eğitim ve kültürdür

04.05.2019
A+
A-
Bekir Birbiçer: Yaşadığımız bunalımın temel kaynağı eğitim ve kültürdür
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen  olarak yeni genel merkezimizde başlattığımız Özgür Eğitim Sohbetleri bu hafta yönetim kurulu üyemiz Bekir Birbiçer’in ‘’Beyazperdedeki Karatahta’’ başlıklı sunumuyla devam etti. Katılımcıların interaktif katkılarıyla zenginleşen sunumda zorunlu-kitlesel okul sistemi pratik sonuçları ve yapısal sorunları bağlamında ele alındı.

Özgür Eğitim-Sen’in, son üç asırdır yaşadığımız bunalımın temel kaynağının eğitim ve kültürde aranması gerektiği bilinciyle sendikacılık yaptığını, klasik ücret sendikacılığının yanı sıra eğitim alanına dair teorik katkılar sunduğunu belirten Bekir Birbiçer, somut örnekler üzerinden eğitim camiasındaki çoraklığa dikkat çekti.

Modern eğitim sisteminin ürettiği akademik başarısızlığın yanı sıra öğrencilerin kimlik, kişilik, ruh ve duygu dünyalarında da tahribata yol açtığı belirtildikten sonra sistemin yaratıcılığını öldürdüğü öğrencinin hayal gücünü ve yeteneklerini körelttiği bir takım istatistiksel sonuçlar ve veriler üzerinden değerlendirildi. Masum olmayan, ideolojik-politik yönleri olan sistemin resmi ve gizli müfredat kanalıyla devletin ideolojisini öğrencinin etinde kemiğinde hissettirdiği, toplumsal mühendislik çalışmalarının operasyonel aygıtı olarak işlev gören okulun toplumsal çeşitliliği ve bireysel farklılıkları yok ettiği vurgulandı.

Bekir Birbiçer, zorunlu okul sisteminin tarihinden, amaçlarından, kullandığı aparatlardan çarpıcı örneklerle bahsettikten sonra yirmi eğitim temalı film üzerinden dünyada modern eğitimin ne şekilde algılandığını incelediği ‘’Beyazperde Karatahta’’ kitabında tespit ettiği bir takım benzerliklerin ve farklılıkların altını çizerek sunumunu tamamladı. Soru-cevap kısmında, coşkulu, verimli tartışmaların yaşandığı Özgür Eğitim Sohbetleri’nin üçüncüsü, Ali Aydın’ın sunum hakkında yaptığı toparlayıcı ve önemli katkılar sunan konuşmasıyla son buldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız