Özgür Eğitim-Sen

Bingöl: ‘Başörtüsü yasağı’ devam ediyor!

26.11.2016
A+
A-
Bingöl: ‘Başörtüsü yasağı’ devam ediyor!
Paylaşın
 
 
 Bingöl’de faaliyet yürüten STK’ lardan kılık kıyafet yönetmeliğine tepki geldi.
Özgür Eğitim-Sen Bingöl Temsilciliği, Bilgi ve Düşünce Derneği ve Nur-Der ortak eylem yaptılar.
“Hükümetin Yönetmeliği Darbecileri Sevindiren Bir Rüya”
Dörtyol Saat kulesi önünde, Bilgi ve Düşünce Derneği başkanı Mustafa Yılmaz’ın yönettiği etkinlikte Yılmaz, “Başörtüsü bizim için basit bir kılık kıyafet meselesi değildir. Bu namazımız, orucumuz ve diğer ibadetlerimiz gibi bizim için vazgeçilmezdir. Çıkarılan yönetmeliğin yeni diye sunulması, onun eski köhnemiş yasakçı ruhunu gizleyememiştir. Kıyafet özgür başörtüsü yasak manasına gelen yönetmelik, başörtüsünü mini etekle, tayt ve streç pantolonla aynı kategoride değerlendirerek bizim için inancımızın gereği olan bir farzı buharlaştıran ve yok sayan bir yaklaşım ortaya çıkmıştır” dedi.
“AK Parti hükümeti bir taraftan darbecilerle hesaplaşırken bu yönetmelikle darbecilerin ellerini ovuşturacağı bir yasak ihdas etmiştir”, diyen Yılmaz “hükümetin yönetmeliği darbecileri sevindiren bir rüyanın gerçekleşmesi olarak ortaya çıkmıştır” dedi. “Çocuklarımız devletin kulu değildir ve onlar üzerinde hükümranlıkta bulunmaya kalkan her yaklaşım bizim için cahilidir” diyen Yılmaz, hükümetin, ülkenin her hanından yükselen itiraz seslerine duyarlı olmasını ve derhal bu yönetmeliği geri çekmesini istediklerini belirtti.
“Allah’ın Müslüman Hanımlara Vermiş Olduğu Hakkı İstiyoruz”
Daha sonra Nur-Der adına konuşan Tekin Gönç ise; “Allah’ın emrini yerine getirmeye çalışan Müslüman hanımlar, özellikle 28 Şubat süreci ile birlikte çok sıkıntı çekmiş, çokça zulüm görmüşlerdir. Okullarından atılmış, ikna odalarına çekilmiş, sürgün edilmiş, hor görülmüşlerdir. Allah düşmanları, Allah’ın mülkünde kamusal alan – kamusal olmayan alan diye ayırım yaparak, zulümlerine zulüm katmışlardır.” Diyerek konuşmasına başladı.
Devamla; “Darbecilerin yargılandığı, darbe girişimlerinin üzerine gidildiği bir zamanda, hür ve adil kanunların hayata geçirileceği düşünüldüğü bir anda 27 Kasım’da yayımlanan yönetmelik bütün hayalleri suya düşürmüştür. Oysa başörtüsü Allah’ın Müslüman hanımlara vermiş olduğu bir haktır. Bu hak; ne keyfî uygulamalarla, ne de beşeri yasalarla engellenemez” dedi.
“Biz sadece Allah’ın Müslüman hanımlara vermiş olduğu hakkı istiyoruz” diyen “Bu hakkın önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Başörtüsü serbestliğinin sadece imam hatiplilere değil, tüm ilk – orta – lise – fakültelerde serbest bırakılmasını istiyoruz. Dün başörtüsü nedeniyle zulüm görenler, bugün bu kanunu koyarak başörtüsü zulmünün uygulayıcısı olmasınlar istiyoruz. Başörtüsünün her alanda tamamen serbest bırakılmasını istiyoruz.” Diyerek konuşmasını tamamladı.
Hani Başörtüsü Sizin İçin Namus Meselesiydi
Özgür Eğitim-Sen Bingöl Temsilciliği adına açıklama yapan yönetim kurulu üyesi Abdullah Doğan ise; “Yıllardır seçim meydanlarında başörtüsü sorununu çözeceğiz deyip bizden oy talep eden hükümet yetkilileri bakanlar kurulu kararıyla çıkardıkları son yönetmelikle maalesef bizi hayal kırıklığına uğratmışlardır. Eşleri ve kızları bizim eşlerimiz ve kızlarımız gibi giyinen, bizim gibi düşündüğünü zannettiğimiz bir hükümetten böyle bir darbe yemek bizi ziyadesiyle üzmüştür”,  “Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olacak. Öğrenciler makyaj yapmayacak, bıyık ve sakal bırakamayacak. Bu yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden ortaokul öğrencilerine MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, lise öğrencilerine MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanacak. Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden okul yöneticileri hakkında da ilgili disiplin hükümleri uygulanacak. Denilerek okul idarecileri de açıkça tehdit edilmiştir” dedi
“Evet yönetmelik aynen böyle.” Diyen Doğan, “Şimdi size soruyoruz: “Bizim için namus meselesidir” dediğiniz bu sorunu yasaklayarak mı çözüyorsunuz? Yıllar önce başkaları da seçim meydanlarında çözeceğiz demiş ve kendi vekilinin başını açarak çözmüşlerdi. Siz bilmiyor musunuz ki başörtüsünü yasaklamak “Allah'ın Emrine Açık Bir İtirazdır, Açık Bir İsyandır". Dün 28 Şubat zihniyeti işbaşındaydı, bugün 27 Kasım zihniyeti. Bundan sonra seçim meydanlarında oy isterken sıkılmayacak mısınız, içiniz rahat bir şekilde oy talebinde bulunabilecek misiniz?” diyerek sözlerini tamamladı.
Tüm katılımcılar adına basın açıklamasını ise Bilgi ve Düşünce Derneği’nden Seval Acar okudu.
Basın Açıklamasının tam metni;
‘BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI’ DEVAM EDİYOR!
Değerli Bingöl Halkı ve Basın Mensupları
Milli Eğitim Bakanlığının yeni kılık kıyafet yönetmeliği özgürlük alanını genişletmek ve mağduriyetleri gidermek bir yana, temel bir sorun olan başörtüsü yasağının devam edeceğini beyan eden bir açıklama olmuştur. Bakanlıkça gelecek öğretim döneminden itibaren uygulanmak üzere hazırlanan ve 27 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ‘Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ ile eğitim alanında süregelen yasakçı zihniyetin sona erdirildiği iddiası boş ve göz boyayıcı bir iddiadır.
Bugüne kadar olduğu gibi bu yönetmelikten sonra da, okullarda gerek öğrencilerin, gerekse de öğretmenler ve diğer çalışanların yıllardır maruz kaldıkları çirkin, saldırgan ve ilkel başörtüsü yasağı aynen devam edecektir. Daha da vahim olanı şudur ki, darbeci kirlenmişlikle, müfredatla, siyasetle her alanda mücadele ettiğini beyan eden hükümet, 12 Eylül darbecilerince dayatılan yönetmeliklerden kaynaklanan başörtüsü yasağını, bu adı yeni ruhu eski yönetmelikte aynen korumaktadır.
"Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 4.maddesinde yer alan “okul içinde baş açık” ifadesi bu ülkede İslami kimliğimize yönelik baskıcı mantığın sürdürüldüğünün bir göstergesidir. Mü’min hanımların ve kızların, Rablerinin emrine icabet niyetiyle başlarını örtmelerinin şu veya bu mekanda, şu veya bu mesleği icra ederken yasaklanabileceğine, sınırlanabileceğine dair bir yaklaşım tümüyle gayrı meşru bir yaklaşımdır; insanlar üzerinde ilahlık iddiasının bir yansıması ve açık bir tuğyan eylemidir. İnanç özgürlüğünün açıkça ihlalini içeren ve insanların serbest iradesine ipotek koyma anlamına gelen bu yasağın insan hakları ilkelerine de, hukuk devleti mantığına da aykırı olduğu aşikardır.
Milli Eğitim Bakanlığını ve AK Parti Hükümetini, şu veya bu zeminde inancımıza ve kimliğimize yönelik yasakçı, dayatmacı uygulamaları içselleştirecek bu tür adımlar atmamaları için uyarıyoruz. İnancımız, kimliğimiz pazarlığa tabi değildir. İnanç yasağı temel bir sorundur ve bu ülkenin kanayan yarasıdır.
Halen pek çok okulda başörtülü eğitim görme taleplerinden dolayı çok sayıda kızımız baskılara maruz kalmaktadır. Kimi yerlerde Gestapo zihniyetli idareciler ve kişiliksiz, korkak yetkililer yüzünden 13-14 yaşlarındaki çocuklarımız okuldan okula sürgün edilmektedir. Hükümete sesleniyoruz. 12 Eylül ve 28 Şubat darbe süreçlerinde bu tür tablolar sıradan olaylar olarak görülüyordu. Lakin sizin bu zalimlerden ve zulüm dönemlerinden farkınız sadece İmam Hatip okullarında ve seçmeli Kur’an derslerinde başörtüsü takabilme serbestisi mi olacak? Siz buna razı olabilirsiniz ama biliniz ki biz asla razı olmayacağız!
Bizler Bingöl’de yaşayan, çocukları bu okullara giden Müslümanlar olarak Kitabımız Kur’an’ın emri olan başörtüsünü, yasak kavramı ile birlikte herhangi bir biçimde ve herhangi bir yerde yan yana getiren, bir arada zikreden, tahayyül eden uygulamaları reddediyoruz. Hükümetin de bu yanlıştan biran önce dönmesini istiyoruz! Yasakçı yönetmelik geri çekilsin ve mekan, alan, zaman ayrımı yapılmaksızın başörtüsünü yasaklayan her türlü engel kaldırılsın.
Şunu herkes bilmelidir ki iktidar sahiplerinin kim olduğu bizi ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren şey zulmün kendisidir. Başörtüsü yasağı bu ülkedeki en büyük zulümlerden biridir. Biz bu zulmü ifşa edecek, zulüm kimden gelirse gelsin zulme karşı koymaya devam edeceğiz. Başörtüsünün simgelediği İslam’ın aydınlık mesajını bütün toplumsal alanlara taşımak mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.
Şüphesiz ki hesap vereceğimiz tek merci Âlemlerin Rabbi olan Allah’tır!
Bilgi ve Düşünce Derneği * Nur-Der * Özgür Eğitim-Sen Bingöl Temsilciliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız