Özgür Eğitim-Sen

BU TAKSİMİ KURT YAPMAZ!

26.11.2016
A+
A-
BU TAKSİMİ KURT YAPMAZ!
Paylaşın
 
 
 ÖZGÜR EĞİTİM-SEN, Milli Eğitim Bakanlığının merkezi sınavlarda öğretmenlere layık gördüğü ücrete, Batman İl Temsilcisi Mustafa Sevinçer aracılığıyla tepki gösterdi. Özgür Eğitim-Sen Batman İl Temsilcisi Mustafa Sevinçer'in konu ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasının tam metni: 
 
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MERKEZİ SİSTEM SINAVLARINDAKİ ADALETSİZLİK
 
Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı merkezi sınavlarda her türlü sorumluluğun omuzlarına yüklendiği öğretmenlere, sınavda görev yapan diğer personelden daha düşük ücret verilmesi ve bu konuda ciddi talepler olmasına karşın iyileştirme yapılmaması Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerin sorunlarına kulak tıkadığının açık belirtisidir. 
 
Yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde  ya da öğretmenlerin aylıklarında iyileştirme talep ettikleri dönemlerde halkın nezdinde öğretmeni küçük düşüren ve halkı yanlış bilgilendiren hükümet  yetkilileri öğretmenlerin görev aldıkları sınavlarda aldıkları ücretlerle ilgili olarak da bu yanlış tutum ve davranışlarına devam etmektedirler.
Bir öğretmenin MEB’in yapmış olduğu merkezi sistem sınavlarında aldığı ücret 5 (beş) ek ders saatidir. Bu beş saatlik ek ders de yaklaşık 43 (kırk üç) TL’ye tekabül etmektedir. Aynı sınavlarda görev alan emniyet personelinin ücreti yaklaşık 68 (Altmış sekiz) TL, yardımcı hizmetler grubundaki bir çalışanın aldığı ücret ise 62 (altmış iki) TL civarındadır. 
 
ÖSYM’nin MEB’e eşdeğer yapmış olduğu sınavlarda bir öğretmenin aldığı en düşük ücret -sorumluluğa göre- 90 (doksan) TL civarındadır. Tüm bu rakamlar öğretmenlere yapılan haksızlığı gözler önüne sermektedir.
 
Bizim Milli Eğitim Bakanlığından “adalet” ya da lütuf beklentimiz yok.  talebimiz ve beklentimiz “eşit işe eşit ücret” vermesidir. Bu beklentimiz ve talebimiz olumlu sonuçlanıncaya kadar mücadelemizin süreceğini kamuoyuyla paylaşırız.
          
 Mustafa SEVİNÇER
 ÖZGÜR EĞİTİM-SEN BATMAN İL TEMSİLCİSİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız