Özgür Eğitim-Sen

BÜROKRASİNİN ÜST KISMINDA MÜCADELE OLACAK MI?

27.11.2016
A+
A-
BÜROKRASİNİN ÜST KISMINDA MÜCADELE OLACAK MI?
Paylaşın
 
 
 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından bilindiği üzere kamuda yaklaşık seksen beş bin kişi açığa alındı. Çoğunluğu asker olmak üzere yaklaşık sekiz bin kişi ihraç edildi. Asker ve emniyette gördüğümüz üst düzey insanların açığa alınmasına maalesef diğer kamu kurum ve kuruluşlarında rastlayamıyoruz. Bürokrasinin tüm etkin birimlerine sızmış bu yapıyla mücadelenin gidişatı endişe verici ve kuşku uyandırıcıdır. Zira asker ve emniyet dışında, TİB, TÜBİTAK gibi küçük kurumları saymazsak, memur ve öğretmenlere yönelik sürdürülen bir operasyon hüviyetinde. Örgütün operasyonel birimlere ve mevkilere dönük yapılanması dikkate alındığında FETÖ ile mücadelenin öncelikle bu birim ve mevkilerde verilmesi gerekirken operasyon alt ve etkisiz birimlerle şişirilmektedir.
 
Elbette örgüte mensubiyeti olanlara yönelik kararlı bir mücadele verilmelidir. Ancak mücadele akla, mantığa, ahlak ve vicdana uygun yürütülmek durumundadır. Devletin en tepe birimlerine çöreklenmiş bu yapının tasfiyesi ve hesap sorulması süreci bu tepe birimler göz ardı edilerek yürütülecekse yapılan işin göz boyama olacağı bilinmelidir. On binlerce öğretmenin açığa alındığı MEB'de kaç tane Genel Müdür, Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı, Şube Müdürü açığa alındı. Binlerce askerin açığa alındığı, ihraç edilidiği Milli Savunma Bakanlığı'nda kaç tane üst düzey görevli açığa alındı, ihraç edildi? Aynı şekilde Maliye, Gençlik ve Spor, Ulaştırma, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Kalkınma, Kültür ve Turizm, Dış işleri, İç İşleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Aile ve Sosyal Politikalar ve diğer bakanlıklarda üst düzey personelin görevden alım oranı nedir?
 
Siyasi partilerden ihraç edilenler nerdeler? Bu kadar derin bir yapılanmaya gitmiş bir örgütün siyasi partilere sızmaması, etkin ve kritik noktalara yerleşmemesi düşünülebilir mi? Yerel yönetimlerde durum nedir? Yaklaşık altı yüz civarında belediyeyi yöneten Ak Parti'de sadece 4 tane ilçe belediyesine mi sızılmış? Üstelik kamu çalışanları açığa alınırken veya ihraç edilirken Ak Parti'den ihraç edilen bu isimler neden görevlerine devam etmektedirler? Neden açığa alınmazlar, göz altılara ve tutuklanmalara konu edilmezler? 
Diğer siyasi partiler ve ellerindeki belediyelerde durum nedir? Mücadele evin içinden başlamalıdır, herkes kendi durumunu gözden geçirmek durumundadır. Alt kadrolarda iftiralar, ithamlar ve baştan savmacılık  üzerinden insanlar mağdur edilmektedir. Diğer taraftan açığa almalarda hala somut ve nesnel hangi kriterlerin uygulandığını bilmemekteyiz. Sendika üyeliği ve Bank Asya kayıtlarının da ciddiyetle değerlendirilmesinde zaruret var. Her hesabın, her üyeliğin mutlak suçluluk anlamına gelmeyeceği bilinmelidir.
 
Bu açıdan darbe kalkışmasının üzerinden yaklaşık bir buçuk ay geçmiş olmasına rağmen devletin beyni sayılabilecek kritik yerlerde üst noktalarda mücadelenin sınırlı ve gevşek tutulması kamu vicdanını yaralamaktadır. Özgür Eğitim-Sen olarak mücadelenin ciddi ve kararlı bir şekilde bürokrasinin üst kesimlerinde verilmesi gerektiğini aksi taktirde bürokrasinin alt basamaklarında şişirilerek buharlaşacağı uyarısında bulunuyoruz. Bu mücadeleyi layıkıyla yürütmek devletin devlet olma gereğidir ve 15 Temmuz Millet Direnişinin ilgili-yetkili yetkili herkese yüklediği tarihi bir sorumluluktur.
26.08.2016
Abdulbaki DEĞER
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız