Özgür Eğitim-Sen

Dağ Fare Doğurmaya Mahkumdu

07.11.2017
A+
A-
Dağ Fare Doğurmaya Mahkumdu
Paylaşın

Kaldırılan TEOG yerine hazırlanan yeni sınav sistemi yaklaşık iki aylık bekleyişin ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından kamuoyuna açıklandı. TEOG’a hazırlanmak için yaz aylarında bile okulda açılan hazırlık kurslarına giden 8. sınıf öğrencileri iki aydır büyük bir belirsizlik içerisinde bırakıldı. Sınav olacak mı, olacaksa hangi derslerden olacak, açık uçlu mu çoktan seçmeli mi, okul notu önemli mi değil mi vs. gibi onlarca soruyla öğrencilerin motivasyonunu kaybettiği ortamda nihayet açıklanan sınav sistemi hayal kırıklığı yarattı.

 

Eskiye rahmet okutmak

 

Cevaplanması gereken onlarca soruyu beraberinde getiren yeni sistem, TEOG’un kaldırılmasına gerekçe olarak gösterilen hiçbir sorunu ortadan kaldırmadığı gibi yeni sorunlar üretiyor.

 

Ezberciliğe devam

 

TEOG kaldırılırken yeni sistemle açık uçlu soru sorularak eleştirel düşüncenin ve yorumlama yeteneğinin geliştirileceği, ezberci eğitime de son verileceği söylendi. Ancak getirilen sistemin hiçbir boyutu bu hedefleri gerçekleştirecek özelliğe sahip değil.

 

Destek eğitimi artarak devam edecek

 

Yeni sistemle; sınav olmayacak, etüt merkezlerine ve dershanelere olan ihtiyaç tamamen ortadan kalkacak denilmişti. Ancak sınav doğal olarak varlığını devam ettirdiği gibi sınavın kapsamı 6-7 ve 8. sınıfları kapsar hale getirilerek etüt merkezi ve dershane ihtiyacını daha da tetikledi.

 

Snav stresi artacak

 

Üç yıl önce TEOG getirilirken ‘sınav stresini sona erdireceğiz, öğrenci kendi okulunda ve sınıfında sadece ikinci yazılılarını merkezi olacak, böylece tek sınavın yarattığı psikolojik tahribat da ortadan kalkacak denilmişti’ ki öğrencilerin sadece 8. Sınıf müfredatından sorumlu oldukları bu sistem büyük oranda hedefleneni sağlamıştı. Şimdi tekrar tek sınavlı, stresli yönteme dönülmüş oldu.

 

Öğrenciler TEOG ile altı dersten iki dönemde toplam 240 soru ile ölçme değerlendirmeye tabi tutulurken şimdi muhtemelen yine altı dersten ama 60 soru ile ölçülecek. Üç yıllık müfredatın içinden 60 soru ile yapılacak sınav, güvenilir bir ölçme değerlendirme sağlamayacağı gibi yüzlerce üniteyi binlerce kazanımı kavrama zorunluluğu öğrencilerin stresini kat kat artıracaktır.

 

Okul başarı puanında keyfilik artacak

 

Ortaokul başarı puanının hem sınava % 30 etki edecek olması, hem de sınavı kazanamayan veya sınava girmeyen öğrencilerin semtlerindeki 5 okula ortaokul başarı puanına göre yerleştirilecek olması okul notlarının şişirilmesi sorununu körükleyecek, özel okulları da yine avantajlı kılacak, fırsat eşitliği ilkesinin dibine kibrit suyu dökecektir.

 

‘Mahallende oku’ düzenlemesi alt sınıf aleyhinedir

 

Sınava girmeyen veya ‘nitelikli okul’ kazanamayan öğrencilerin yerleştirileceği semt okullarının aynı nitelik ve kalitede olduğu ön kabulünden yola çıkılmış fakat nitelikli okulların dışındaki tüm okullar aynı kalite ve yeterlilikte değil. Bu da sınıfsal farklılığı derinleştiren, toplumsal çeşitliği ve bireysel farklılıkları öldüren bir rol oynayacaktır. TEOG’la çocuk belki çok prestijli bir okul kazanamıyordu ama mahallesindeki okullardan çok daha iyi okullarda okuma imkânına kavuşuyordu. Bu imkân adrese dayalı sistemle elinden alınmış ve mahallesindeki lisenin kalitesizliğine mahkûm edilmiş oldu.

 

Düzenlemeler keyfilikle olmaz

 

İyi bir öğrencinin koca bir kötü sınıfı dönüştüreceği ve kaliteli hale getireceği söylemi de Yeşilçam okul filmlerine özgü romantik bir umudun ötesine geçmemektedir. Geleceğini iyi bir lisede okumaya bağlı gören 8. Sınıf öğrencileri için bu yönüyle de büyük bir hayal kırıklığı olan yeni sistem, eğitim bürokratlarının kayıp kuşaklar yaratma potansiyellerinden bir şey kaybetmediğini göstermektedir.

 

‘Nitelikli Okulların’ ölçütü nedir?

 

Tüm Türkiye’de Mayıs ayında belirleneceği söylenen 600 nitelikli okulun nasıl ve hangi kriterlere göre belirleneceği de büyük soru işaretlerinden biridir. Hangi iyi okulların saf dışı kalabileceği, hangi niteliksiz okulların sınav listesine girebileceği ürkütücü bir öznellik ve keyfilik riski taşıyor.

 

Sistem kendi varlık gerekçelerini çürütüyor

 

Mayıs ayında sınav sistemine dâhil edilen okulların belirlenmesiyle birlikte tüm Türkiye’de korkunç bir toplumsal göç dalgası ve sosyal hareketlilik yaşanabilir, emlak piyasası dalgalanabilir. Herkes doğal olarak çocuğunun iyi bir okulda okumasını, iyi bir geleceğe sahip olması ister. O yüzden sınav sistemine dâhil edilmeyen semtindeki liseden daha iyi liselerin bulunduğu semtlere taşınma veya adres gösterme şeklinde yollara tevessül edilecektir. Bu da bir yönüyle yeni sistemin azaltacağı varsayılan servisçiliği de, rahatlaması beklenen trafiği de aynı yoğunluğuyla devam ettirecektir.

 

MEB’in acı itirafı

 

% 10’luk bir öğrenci kitlesinin ‘nitelikli okullarda’ okuyacak olması geri kalan % 90’lık çoğunluğun ‘niteliksiz okullarda’ okuyacağı anlamına gelir ki Milli Eğitim Bakanı düzeyinde böyle bir ayrımın dile getirilmesi eğitim sistemimiz adına üzüntü ve kaygı vericidir. 600 okul dışında eğitim sistemimiz içindeki binlerce okulun niteliğine dair acı bir itirafıdır.

 

İhtiyacımız değil Cumhurbaşkanı’nın talebi karşılanıyor

 

Eleştirdiğimiz bazı yönleri olmakla birlikte pek çok yönden yeni sistemden daha tutarlı, fırsat eşitliğine daha uygun ve ölçme değerlendirme güvenilirliği daha yüksek olan TEOG sisteminin kaldırılması usûl yönünden de oldukça yakışıksız olmuştur. Sürecin işleyişine baktığımızda meselenin memleketin maarif davasını yükseltmek, yüceltmek olmadığını görüyoruz maalesef. Şu değişiklik tamamen Cumhurbaşkanının müdahale ettiği noktalara uygun sistem üretme çabasından ibarettir. Ne çocukların kaybolan umutları söz konusudur ne de ailelerin çocuklarının geleceği konusundaki endişeleri. O yüzden zaten yerlerde sürünen eğitim kalitesinin daha da düşmesine yol açacak bu sınav sistemi ya ciddi şekilde revize edilmeli ya da sil baştan yeniden düzenlenmelidir.

 

Çocuklarımız arzularımızın kurbanları olmasın

 

Okullar ve sınav sistemleri genç zihinlerin denek olduğu laboratuarlar gibi kullanılmaktadır. Tekçi ve merkeziyetçi yapı tarafından sürekli deneyerek, değiştirerek düzenlemeler yapılmakta ve bu yapılırken çocuklar da aileleri de edilgen unsurlar olarak görülmektedir. Laboratuvardaki deneğe bile bu şekilde davranmak hak ihlali iken eğitim düzeneğinden geçirilen insanlara umarsızca nesne muamelesi reva görülmektedir. Maalesef yine bir sınav değişikliği yapıldı yine bir kuşak feda ediliyor.

 

07.11.2017

Bekir BİRBİÇER

Özgür Eğitim-Sen MYK Üyesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız