Özgür Eğitim-Sen

DARBE MAĞDURU ÖĞRETMENLERE PRİM CEZASI

25.11.2016
A+
A-
DARBE MAĞDURU ÖĞRETMENLERE PRİM CEZASI
Paylaşın
 
 
 28 Şubat darbesinden 10 binlerce başörtülü öğretmen mağdur olmuş ya görevlerinden atılmış ya da ayrılmak zorunda bırakılmışlardı. Atılma gerekçeleri ise kılık kıyafet yönetmeliğine uymayıp disiplinsiz davranış göstermeleri idi. 2009 da bu öğretmenler çıkarılan afla görevlerine geri dönebildiler. Darbenin yaşattığı mağduriyet bu öğretmenlerimiz için hala devam ediyor. Aradan geçen on yılın sigorta primini öğretmenlerin yatırması isteniyor. Öğretmenlerden istenen prim miktarı ise 20 ile 30 bin TL arasında. Bu primi yatıramayan öğretmenler ise emekli olmak için fazladan 10 yıl daha çalışmaları gerekiyor.  
 
Yüksek Askeri Şura kararıyla meslekten atılan subaylara özlük hakları geri verilmişti. Aynı uygulama darbe mağduru öğretmenler içinde uygulanmalıdır. Bu öğretmenler devlet tarafından mağdur edilmişlerdi. Devletin yol açtığı mağduriyetin cezasını neden mağdur olanlar çeksinler. Bu ne vicdana ne de hukuka sığmaz.  
 
Mağduriyete yol açan, sonucuna katlanmalı ve devlet bu primleri ödeyerek darbe mağduriyetinin devam etmesine bir son vermelidir.
 
Merve Kavakçı için iadei itibar gündemde. Merve hanıma tüm hakları iade edilmeli. Bu öğretmenler içinde emsal olmalı ve tüm hakları iade edilmelidir. Devletin yapması gereken bırakın sigorta primini istemeyi, bu öğretmenlerin geriye dönük maaşları ve derece/kademeleri de iade edilmelidir.
 
Hükümetten beklentimiz bu mağduriyeti gündeme alıp gerekli yasal düzenlemenin bir an önce yapılamasını sağlamasıdır. Milli Eğitim Bakanı öğretmenlere sahip çıkıp bu durumu Bakanlar Kuruluna taşımalıdır. 
 
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN
YÖNETİM KURULU

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız