Özgür Eğitim-Sen

Din eğitiminde KKTC’de baskıya, Türkiye’de yaş sınırına son!

25.11.2016
A+
A-
Din eğitiminde KKTC’de baskıya, Türkiye’de yaş sınırına son!
Paylaşın

 

 Özgür Eğitim-Sen olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kuran eğitimi faaliyetlerini baskın yaparak engelleyen ve öğretmenlerle öğrencileri zor kullanarak okullardan atan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın bu tutumunu kınıyoruz.
Hak ve özgürlüklerin önünü açmak için mücadele etmesi gereken sivil toplum örgütlerinin, insanların en temel haklarını şiddet kullanarak engellemeye çalışması esef vericidir.

Rum kesiminde ilkokulda bile başörtülü öğrencilere özgürlük getirilip Yunanistan’ın hemen Türkiye’nin yanı başındaki adalarında camilerde Kur’an kursları rahatlıkla faaliyet gösterebilirken, KKTC’deki öğretmen sendikasının Müslüman halkın Kur’an kurslarını basarak cadı avına çıkması nasıl bir akıl tutulmasıdır?

İngiliz sömürgesi döneminde dahi böyle bir baskı yaşanmamışken, 2010 yılında karşılaştığımız bu tablo utanç vericidir. Yasakçı sendika bu tutumunu derhal terk etmelidir.

Benzer bir sorun ülkemizde de devam etmektedir. Bilindiği gibi 28 Şubat darbe sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılarak Kur’an kurslarına katılabilme yaşı 12 ye çıkarılmıştı. Bu değişiklik halen yürürlüktedir ve 28 Şubat’ın bu tortusu, tıpkı başörtüsü yasağında olduğu gibi hiç dokunulamadan bırakılmıştır.

Geçen yıl sivil toplumun baskısıyla açıklama yapmak zorunda kalan Bakan Faruk Çelik, yaş sınırının en kısa zamanda kaldırılacağını ifade etmişti. Bu doğru bir girişimdi fakat ne yazık ki verilen sözün gereği halen yapılmamıştır.

Özgür Eğitim-Sen olarak herkesin inandığı gibi yaşama hakkı olduğunu savunuyor, milyonlarca aileyi zora sokarak en temel hak ve özgürlüklerinden birini engelleyen bu kanunun da derhal yürürlükten kaldırılması gerektiğini hatırlatıyoruz.

YUSUF TANRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız