Özgür Eğitim-Sen

DİRENİŞ YAĞMALANAMAZ!

27.11.2016
A+
A-
DİRENİŞ YAĞMALANAMAZ!
Paylaşın
 
 
 15 Temmuz darbe girişiminin Büyük Millet Direnişi ile püskürtülmesinin ardından medya organlarında 15 Temmuz direnişinin ruhu hilafına hegemonik bir söyleme dönüştürülerek yürütülen tartışmalara  şahit olmaktayız.
 
Tartışmayı somutlaştırması açısından Ahmet Hakan'ın 29.07.2016 tarihli "Sen ne büyükmüşsün hey Atatürk" başlık yazısı örnek gösterilebilir. Ahmet Hakan'ın yazısı ve hegemonik söyleme eklemlenen diğer yazı ve yorumlar FETÖ'cü hain  darbe girişiminden hareketle 15 Temmuz öncesinin verili sistemini ve bu sistemin tüm dayanaklarını aklayan, meşrulaştıran hatta geleceğimiz açısından yegane rol model olarak kodlayan  bir söyleme bizleri muhatap kılıyorlar.
 
Yaşadığımız hadise ezoterik bir yorum ve dizginsiz bir güç istenci üzerinden kafayı sıyırmış, akıl ruh dengesi yerinde olmayan bir şahıs ve örgütünün akıl almaz eylemliliği gibi ele alınıyor. Meselenin sosyal, siyasal bir boyutu yokmuş gibi cari sistem ısrarla gözden kaçırılıyor. Sistemin yapılanması, toplumun kültür ve inanç değerleriyle ilişkisi tartışılmadan, asker-sivil ilişkileri ve tarihsel konumlandırılışı dikkate alınmadan yürütülen bu tartışma, Büyük Millet Direnişi'ni boşa çıkarmaya dönük hamlelerden birisidir.
 
15 Temmuz'da Millet iradesini esaret altına almaya kalkışan girişim, FETÖ' nün kötücül karakterinden kaynaklandığı gibi aynı zamanda bugün temize çıkarılmak istenen verili sistemin doğal sonucudur. Bu açıdan mevcut sistem muhafaza edildikçe yaşadığımız darbe girişimi ne ilk ne de son olacaktır. Dolayısıyla bilinmelidir ki hangi görünüm altında olursa olsun varoluşumuzu tehdit eden unsurlar esasında sistem kaynaklı bir sıkıntı olarak kıyılarımıza vuruyor.
 
Yaşanan darbe üzerinden geçmişin özeleştirisini yapmadan, geçmişi gözden kaçırarak aklamaya çalışan, ‘Atatürk güzellemeleri’ ile Ak Parti'nin varoluşsal amaçlılığına ve milletin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  canını ortaya koyarak verdiği desteğe ipotek koyan  girişimlerimler, bugün tedirginliği duyulan olası 2.Dalgadan farksız bir hâl almıştır. Bu tartışma düzeyi, ne mevcut tehdidi ne de muhtemel tehditleri görmemizi sağlar. Hatta 15 Temmuz direnişinin önümüze çıkarttığı fırsatı ve imkânı peşinen hem de az bir pahaya elden çıkarmamıza yol açar. 
 
Ne hazindir ki bu çapta bir hadisenin akla getireceği reformlar ve devletin yeniden inşası gibi başlıkları öne çıkarmak yerine köhnemiş bir düzene can suyu taşıma, bugüne kadar hiçbir aktüel soruna tekbir cevap üretemeyen bir düzeneğe methiyeler düzme girişimleri ile karşı karşıyayız. Eğer tüm bunlar şartların zorladığı ittifaklara ödemek zorunda olunan bedel ise bilinmelidir ki ittifak yapılacak yer yeniden inşa edilecek adil ve özgür Türkiye idealidir. Bu ideale halel getirecek her ittifak arayışı Büyük Millet Direnişi'nin istismarı ve destansı mücadelenin sulandırılmasıdır. Büyük bedeller pahasına kazanılmış şanlı bir zaferin yağmalanmasıdır.
 
Yeniden inşa edilecek adil ve özgür Türkiye mücadelesine halel getirmeyecek ağırlıkta ve özgünlükte bir duruşa ve söyleme muhtacız. Bu söylem ve duruş öncelikle cari sistemin sorun üreten yapısı ile hesaplaşmak, toplumun talep ve beklentilerini gözetmek durumundadır. Özgür Eğitim-Sen olarak 15 Temmuz gecesinden itibaren zaferin sulandırılmasına, gölgelenmesine ve başka arzu ve amaçlar doğrultusunda yağmalanmasına rıza göstermeyeceğimiz açıklıkla ifade ettik. Dikkatleri çektiğimiz bu nokta hayati derecede önemlidir. Sorunu FETÖ'nün batıni doğasına hapsetmek, çözümü de milleti balmumu gibi şekillenecek bir nesne olarak gören mevcut sistemde görmek veyahut bu denkleme siyaseten ses çıkarmamak asla ve kat'a kabul edilemez. 
 
Büyük Millet Direnişi anlık bir tepki, önü ve arkası olmayan şartlı bir refleks olarak değerlendirilemez. Büyük Millet Direnişi hak ve adalet, özgürlük ve kardeşlik mücadelesidir, arzusudur ve beklentisidir. İlke ve değerlerin öncelenmesi, milletin varlığı ve müktesebatıyla kayıtsız şartsız dikkate alınması haykırışıdır.
O yüzden ÖZGÜR EĞİTİM-SEN olarak tekrar söylüyoruz; zafer yağmalanamaz, yağmalatmayacağız!
 
 
Ali AYDIN
Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız