Özgür Eğitim-Sen

Eğitim Müfettişliği Yönetmeliği Revize Edilmelidir

02.03.2022
A+
A-
Eğitim Müfettişliği Yönetmeliği Revize Edilmelidir
Paylaşın

Milli Eğitim Bakanlığı’nın teftiş sisteminde pek çok yenilik ve değişikliğe gittiği “Eğitim Müfettişleri Yönetmeliği”  1 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliği incelediğimizde, MEB’in geçmişte faydasız gördüğü için kaldırdığı sisteme büyük oranda geri döndüğünü görüyoruz. Yani müfettişlik sistemi yine merkez-taşra şeklinde ikili yapıya büründürülecek, eğitim müfettişleri sadece idari denetim değil eskisi gibi ders denetimi de yaparak öğretmenin yeterliliğini değerlendirecek. Devlet okulları üç yılda bir, özel okullar her yıl, yurtlar ise yılda iki kez denetlenecek.

MEB, eleştirilecek pek çok yönü olan bu yönetmelik doğrultusunda, 2022 yılında 750 müfettiş yardımcısı atamak için sınav yapacak. İsmi yarışma sınavı konulan bu sınav yazılı ve sözlü şeklinde olacak. KPSS sonucuna göre ataması yapılacak adaylar için ise sadece sözlü sınav yapılacak. Dolayısıyla bu sınava sadece öğretmenler değil hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat ve işletme fakültelerinden mezun olanlar da katılabilecek.

Eğitim müfettişliğine sahadan bihaber kişilerin müfettiş yapılacak olması bir yana sınav şartları sanki öğretmenler bu sınava olabildiğince giremesin diye düşünülerek hazırlanmış. Zira diğer fakülte mezunlarından hizmet şartı istenmezken öğretmenler için 8 yıl hizmet yapmış olma şartı konulmuş. Diğer fakülte mezunlarına herhangi bir yıl şartı koymayıp öğretmene 8 yıl hizmet koşulu koymak öğretmeni en hafif deyimiyle aşağılamaktır.

Öğretmenleri saf dışı bırakma amaçlı kriterlerden biri de 35 yaşını doldurmamış olmak.

Bu şu anlama geliyor:

Öğretmenlerin 24-25 yaşlarında göreve başlayabildiklerini düşündüğümüzde 8 yıl görev yapmış olma zorunluluğu gereği sınava sadece 32-33-34 yaşında olanlar başvurabiliyor. 35 yaş sınırının konulmasına neden gerek duyulduğu muamma olduğu gibi öğretmene neden yıl şartı konulduğu ayrıca muamma.

Son müfettişlik sınavı 2009 yılında yapılmıştı. On üç yıl sonra yeni bir sınav yapılıyor ve buna sadece 32-35 yaş aralığındaki öğretmenler katılabiliyor. Bu durum müfettiş olmayı arzulayan ve eğitim müfettişliğini bir kariyer basamağı olarak gören bir öğretmen kuşağını topyekûn bundan mahrum bırakmak anlamına geliyor.

Dolayısıyla bu durum, öğretmenlerin sınıf ve ders denetimini büyük oranda hukuk, işletme, iktisat gibi alan dışı fakülte mezunlarının denetleyeceği anlamına geliyor. Öğretmenlik mesleğiyle, okulla, öğrenciyle herhangi bir ünsiyeti olmayan, üniversiteden yeni mezun olmuş bir müfettişin 25-30 yıllık öğretmeni 40 dakikalık bir dersini dinleyerek değerlendirmesi, öğretmenin alanındaki yeterliliğine hükmetmesi abesle iştigal değilse nedir?

Kaldı ki müfettişin görevi sınıfa girip öğretmeni denetlemek değil idari denetleme yapmak olmalıdır. Eğitim yılı içinde okul yönetimi tarafından sürekli denetim ve gözetim altında olan öğretmeni bir ders saati dinlemeyle değerlendirmek hem o öğretmene ve mesleğine hakaret hem de esas işinin dışında işlerle meşgul edilen müfettiş açısından emek ve zaman israfıdır.

Özgür Eğitim-Sen olarak; Eğitim Müfettişliği Yönetmeliği’nin bu haliyle uygulanmasını kabul edilemez buluyoruz. Öncelikle öğretmen adaylara özel olarak konulan 8 yıl hizmet şartının ve 35 yaş sınırının kaldırılmalıdır. Aynı şekilde, geçmişte hiçbir işe yaramadığı tecrübe edilen öğretmenleri ders denetimine tabi tutma uygulamasından vazgeçilmelidir. Eğitim dışı alanlardan mezun olmuş müfettişlerin eğitim-öğretimin işleyişine, öğretmenin sınıf içi uygulamalarına dair denetimlerde bulunması saçmalığı da yeniden gözden geçirilmelidir.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız