Özgür Eğitim-Sen

Eğitim Sistemimiz ve Alternatif Eğitim Sistemleri

25.11.2016
A+
A-
Eğitim Sistemimiz ve Alternatif Eğitim Sistemleri
Paylaşın
 
 
 Çorum Özgür Eğitim-Sen Tarafından “Eğitim Sistemimiz ve Alternatif Eğitim Sistemleri” 
 
semineri düzenlendi. Semineri sendika üyemiz Doç. Dr. Hasan Yücel Başdemir sundu.
 
Seminerden kesitler:
            
4+4+4 devrim niteliğinde bir değişiklik değildir. Anayasa değişmeden, özgürlükçü bir anayasa hazırlanmadan, eğitimdeki devlet tekeli kırılmadan mevcut eğitim sistemimizde reform niteliğinde bir değişim, dönüşüm ve iyileşmeden söz etmek olanaksızdır. Eğitim sistemimizin temel sorunları şunlardır:
1-   
Müfredatın Talim Terbiye Kurulu tarafından belirlenmesi.
2-   
Tevhid-i Tedrisat sistemi. Bu sistemde eğitim tamamen devletin kontrolü altındadır. Anne baba çocuğa bir şey öğretemez. Çocuğun eğitiminden, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminden tamamen devlet sorumludur. Anne ve baba sadece biyolojik ebeveyndir. Manevi anne-baba devlettir.
3-    
Sistemde sosyal ve sportif faaliyetler sadece “haylaz” çocukların yaptığı faaliyetlerdir. Öğrenci başarısı tamamen akademik başarıya endekslidir. Her şey akademik değerlendirme sistemine göre dizayn edilmiştir. Bu sistemde öğrencinin sanat, spor vb. konulardaki yetenekleri ve sosyal yönü gelişemez.
4-   
Dünyadaki en pahalı eğitim parasız eğitimdir. Türkiye’deki özel okulların oranı yüzde iki civarındadır. Bu oran Avrupa ülkelerinde yüzde altmışın üzerindedir. Mevcut özel okullarımızda teknik olarak evrensel manada özel okul statüsünde değildir. Müfredatlarını kendileri düzenleyemezler.
 
       
Tek tipleştirilmiş eğitim sistemi insan doğasına aykırıdır. Zorunlu ve kesintisiz eğitim insan tabiatına aykırıdır. 
 
 
Eğitimde okulun rolünün azalması gerekmektedir. Mevcut yapısıyla okul öğrenmenin önündeki en önemli engeldir. Eğitimde Anne ve babaya daha fazla sorumluluk verilerek, anne-baba’nın bireysel gelişimi ve çocuklarını yetiştirmeye yönelik eğitim faaliyetleri devlet tarafından desteklenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız