Özgür Eğitim-Sen

Eğitimcilere Şiddet Rutinleşiyor!

29.04.2024
A+
A-
Eğitimcilere Şiddet Rutinleşiyor!

Milli Eğitim pratiği içerisinde neredeyse rutinleşen ve kurumsal bir tepki göstermenin gereksiz görülüp sessizce geçiştirilen Öğretmen’e yönelik şiddeti bu vesileyle tekrar kamuoyunun ve yetkililerin dikkatine sunmakta Özgür Eğitim-Sen olarak fayda görüyoruz.

Başta bulunduğu kurum tarafından horlanan, değersizleştirilen, ve itibarsızlaştırılan öğretmenlerin karşı karşıya bırakıldıkları durum içler acısıdır. Sürekli horlanan, değersizliği sürekli perçinlenen, yüzüne bakılmayan, sistemin yükünü sırtında taşıyan ancak kimseye de yaranamayan, özlük, mali ve sosyal durumu iyileştirilmeyen, ders dışında pek çok angarya ile prangalanmış, dersten çıkar çıkmaz nöbete koşan, lüzumsuz pek çok evrak işini ve etkinliği yapması beklenen, asker ve polisin dahi bulunmadığı yerlerde görev yapan öğretmenler, istikrarlı bir biçimde mesleki açıdan itibarsızlaştırılmaktadırlar. Kendi bakanlığında itibarı olmayan öğretmenin başka yerde itibar bulması mümkün müdür? En bakımsız, estetik incelikten yoksun alanlarda ve asgari güvenlik tedbirlerinden yoksun çalışmaya mahkûm edilen öğretmenler diğer taraftan eğitim sisteminin tüm sorun alanlarının doğrudan ve kaçınılmaz muhatabı durumundadır. 

Değişen yaşam koşulları okul ve okul merkezli zorunlu eğitimi tartışmaya açarken, Hükümet bunları görmezden gelerek zorunlu eğitimin süresini uzatmıştır. Hiç kimse zorunlu eğitimin kendisini sorgulamazken, bu süreçte neredeyse tek başına Özgür Eğitim-Sen uygulamanın bu zemin ve şartlar içerisinde anlamsız bir uğraş olduğunu ısrarla dile getirmişti. Zorunlu eğitim uygulamaları değişen sosyal hayatın beklentilerine cevap vermekten uzak bir yapıda oldukları gibi değişim sürecine karşı direnç odağı olarak ön plana çıkmışlardır. Modern devletlerin elinde şekillendirilen okulun, değişen koşullarda varlığı tartışma konusuna dönüşürken bütün bu gelişmelere kulaklarını tıkayan Hükümet’in zorunlu eğitimi iyice pekiştirmesi anlamsız ve beyhude bir girişimdir. Bu Don Kişotvari duruştan topluma hayırlı neticeler ummak devekuşu gibi kafasını kuma gömmekten başka bir şey değildir. Zorunlu eğitimin varlığını tartışmaya açan gelişmeleri es geçen bir şaşkınlık hali üzerinden mevcudu tahkim etmeye çalışmaktan ve karşılaşılan sorunları sürekli olarak arızi sorunlar olarak görme basitliğinden artık vazgeçilmelidir. Eğitim sistemindeki tüm sorunların yapısal bir takım uzantılardan kaynaklandığını görmek için başta MEB ve hükümet olmak üzere tüm kesimler; acaba kaç öğretmenin daha darp edilmesini, öğretmenlerin memnuniyetsizlik düzeylerinin daha ne kadar artmasını beklemektedirler?  Çözüm olarak ileri sürülen reçetelerin bile bu yapı üzerinden sorunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramayacağı acaba ne zaman fark edilecektir?

Milli Eğitim Sistemi verimsizliği ve etkisizliği ile sorun yumağına dönüştüğü gibi bu durumun faturası da bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde sürekli olarak eğitim çalışanlarına fatura edilmektedir. Fatura bazen hükümet kanadının kesimlerin söylemlerinde, bazen öğrencilerin ve velilerin sözel ve fiziksel şiddetlerinde kesilmektedir. İlgili tüm kesimlerin görmesi gereken gerçek şu ki eğitim çalışanlarına dönük bu tip olaylar münferit olaylar değildir.  Sürekli bir hal alan bu eylemlerin eğitim sisteminin yapısal karakteri ile ilintili olduğu unutulmamalıdır. 

Bu vesileyle tekrar saldırıya maruz kalan meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve durumun vahim bir noktaya geldiğini hatırlatarak en başta hükümet ve Milli Eğitim Bakanı olmak üzere tüm yetkilileri gereken tedbirleri almaya çağırıyoruz.

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN YÖNETİM KURULU

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız