Özgür Eğitim-Sen

EZİYET BAKANLIĞININ ÖZÜR GRUBU ATAMA EZİYETİ DEVAM EDİYOR

26.11.2016
A+
A-
EZİYET BAKANLIĞININ ÖZÜR GRUBU ATAMA EZİYETİ DEVAM EDİYOR
Paylaşın
 
 
 
Milli Eğitim Bakanlığının her yıl yapılan atama sürecindeki uygulamaları can yakmaya devam ediyor. Sendikamız, diğer sendikalar ve toplumun değişik kesimleri tarafından sürekli dile getirilen konuya ilişkin sıkıntılar, MEB tarafından ısrarlı bir şekilde dikkate alınmamaktadır.
 
İl içi, iller arası ve özür grubunda atama  bekleyen binlerce öğretmenin önü son derece bilinçli bir şekilde kapatılmaya çalışılmaktadır. MEB ana politikasını öğretmenlerin hiçbir şekilde yer değiştirmemesi prensibine bağlamış, bütün uygulamalarını bu eksende yürütmektedir. 19.yüzyıl kölelik düzeninin çalışma şartlarını andırır bir şekilde insanların hiçbir mazeretini dikkate almayan bu yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.
 
Çalışanlarının yaşadığı onca sıkıntıya karşın, bir iyileştirme çabası gayreti göstermeden çalışanları için yeni zorluklar icat etmenin peşine düşen MEB’ in bu tutumu kabul edilemez bir tutumdur. Özür grubunda atama bekleyen binlerce öğretmenle dalga geçer bir şekilde yürütülen uygulamalar insanların yaşamlarını çekilmez hale getirmiştir.
 
Anayasal güvence altına alınan ailenin korunması maddesi anlaşılan MEB tarafından uygulama dışı bırakılmıştır. Hükümetin konuya ilişkin tutumu da oldukça manidardır. Bir taraftan Aile ve Sosyal politikalar adlı bir bakanlık kurarak bu konuya verdiği önemi göstermek istemekte diğer taraftan kendi yürüttüğü iş ve işlemlerde nutuklarla yücelttiği aile kurumunu hırpalamakta, bu kurumun altına dinamit yerleştiremeye girişmektedir.
 
Herkesi, bugünlerde devam eden özür grubu atamalarında öğretmenlerimizin yaşadığı mağduriyeti usul yerini bulsun kabilinden değil de gerçekten de bu insanların sıkıntılarına çözüm olacak bir tutum takınmaya çağırıyoruz.
 
Son yıllarda MEB’ in kendi içine dönük takındığı kaba ve hırpalayıcı tutum bilinmelidir ki hem bakanlığın beklentilerine cevap vermeyecek hem de hükümete dönük bir eleştiri dalgasını kabartacaktır.
 
Özgür Eğitim-Sen
Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız