Özgür Eğitim-Sen

Gaziantepte Yaşanan Eğitim Zulmüdür!

25.11.2016
A+
A-
Gaziantepte Yaşanan Eğitim Zulmüdür!
Paylaşın
 
 
 Özgür Eğitim Sen, Gaziantep' de annesi okula başörtüsü ile göndermek istediği çocuğunun durumunu görüşmek için gittiği okulda, göz altına alınması ile ilgili basın açıklaması yaptı.
 
ÖZGÜR EĞİTİM SEN’İN BASIN AÇIKLAMASI 
Gaziantep Şehitkâmil İMBK İlköğretim Okulu öğrencisi Ayşe Çevik’in annesi okula başörtüsü ile göndermek istediği çocuğunun durumunu görüşmek için gittiği okulda, okul yönetiminin talebi üzerine gelen kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınmış, ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştır. Dün yaşanan bu olay maalesef bazı yerel basın kuruluşları dışında kamuoyunda yankı bulmamış, MEB’in konuya ilişkin sessizliği ise devam etmektedir.
 
Anayasanın Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi başlıklı 42. maddesinde “İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır” denilmektedir. Eğitimin zorunlu olduğu belirtilen Anayasa’da aynı şekildeDin ve vicdan hürriyeti başlıklı 24.maddede  “Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.” denilmektedir. Bu temel özgürlük ilkesi ile bağdaşmayacak şekilde üstelik zorunlu din dersini Anayasa’yada yerleştirmiş olan Devlet, bütün bu sözleşme ilkelerine rağmen kendi vatandaşını kendi koymuş olduğu kuralları çiğneyerek eğitim-öğretim hakkından yoksun bırakmaktadır. Bir taraftan Eğitim-Öğretimi bir hak olarak görüp, bütün vatandaşlar için zorunlu hale getirmekte diğer taraftan bu zorunluluk üzerine gelen vatandaşa bir takım şartlar dayatmaktadır. “Hem geleceksin, hem de benim söylediğim, istediğim şekilde geleceksin” anlayışı kabul edilemez dayatmacı bir anlayışa yaslanmaktadır. Kendisinden başkasını insan yerine koymayan, kendi hakikati dışında hakikat tanımayan kaba bir pozitivizme yaslanan bu tutumu Özgür Eğitim Sen olarak şiddetle kınıyoruz.
 
Türkiye’de din-devlet ilişkisindeki kurulu çarpık ilişkinin yarattığı bu sıkıntılı durumdan vatandaşı (Alevi, Sunni, Gayrı Müslimler vs.) kendi tercihleri dışında bir şeyler yapmaya zorlama pozisyonundan bir an önce çıkartmak gerekmektedir. Bu konuya ilişkin hem siyaset cephesinin suskunluğu hem de sivil toplum örgütlerindeki genel suskunluk hali konuyu Hükümetin yasal bir zemine kavuşturmadan fiili bir durum üzerinden götürmesi noktasına getirmiştir. Özgür Eğitim Sen olarak Din ve vicdan hürriyetinin yaşanılmasına ilişkin oluşan bu “kaçak” fiili durumun bir an önce giderilmesi ve oluşan mağduriyetlerin önüne geçilmesini kamuoyu ile paylaşıyoruz. Gaziantep’te oluşan olayla ilgili sorumlulukluluğunda okul ve yerel idarecilerin sırtında değil TBMM’nin özellikle de Hükümetin sırtında olduğunu hatırlatıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız