Özgür Eğitim-Sen

Gecikmiş Adalet Adalet Değildir!

20.01.2024
A+
A-
Gecikmiş Adalet Adalet Değildir!

10 Aralık 2022 tarihinde TBMM Başkanlığına verilen “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adlı torba yasanın 11. ve 12. maddeleri sendika üyeliğiyle ilgiliydi. Torba Kanunlar bildiğimiz üzere kamuoyundan gizlenecek şaibeli düzenlemelerin görünmez kılındıkları post-modern iktidar teknikleri. Torba yasanın içerisinde gizlenen sendika üyeliğiyle ilgili maddelerin yetkili sendika (Memur-Sen) tarafından yönlendirildiğini, motive edildiğini bilmeyen yok. Tüm uyarılara, itirazla rağmen yasa komisyondan ardından da meclisten geçti.

Haksızlığı, hukuksuzluğu apaçık ortada olan düzenleme kifayetsiz muhterislerin şehvetli arzularıyla yasalaştı. Bu ahlaksız düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nden döneceğini bir umut bekledik. Ama yüz binlerce eğitim çalışanını doğrudan, etkileri ve imalarıyla tüm Türkiye’yi ilgilendiren mevzuda Anayasa Mahkemesi ise zamanı-zemini gözetmeyen bir kayıtsızlıkla yol almayı seçti. Geldiğimiz noktada yüzde iki kararıyla bağımsız sendikaların katledilişine adeta dolaylı destek sunan bu tavrın ardından şimdi yapılan düzenlemeyi iptal etti.

Şüphesiz iptal kararı yerindedir. İptal dışında bir kararın çıkmasının imkan ve ihtimal dahilinde olmadığı bir yerde bu kararı vermek için bunca zamanın geçmiş olması Türkiye için yüz karası bir durumdur. Türkiye’yi bu tür iş ve işlemlerle bu seviyelere düşürenleri tarih affetmeyecek maşer-i vicdan daima ahlaksızla lanetleyecektir.

Gecikmiş adalet şüphesiz adalet değildir. Bu süreç sadece Türkiye’nin yargısının adalet dağıtmadaki zafiyeti ile değil maalesef birer çıkar şebekesi olmanın ötesinde bir anlamı olmayan sivil yapılarının acı gerçeğiyle de bir kez daha yüzleşmek zorunda kalmıştır. Bu acı gerçek sınır tanımayan bir çürümenin somut göstergesidir. Bunu görmezlikten gelen herkes vebal atındadır. Bunu doğrudan veya dolaylı destek sunan herkes töhmet altındadır.

Abdulbaki Değer

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız