Özgür Eğitim-Sen

Genel Sekreter Ali Aydın Ankara Us Atölyesinde Konuştu

07.10.2018
A+
A-
Genel Sekreter Ali Aydın Ankara Us Atölyesinde Konuştu
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri Ali Aydın 1 Ekim 2018 tarihinde Ankara Us Atölyesinde “Modern Eğitimin Doğuşundan Günümüze Türkiye’de Eğitim” başlıklı bir konuşma yaptı.  

Aydın Modern zorunlu, kitlesel eğitimin doğuşundan günümüze kadar geçen zamanda hem tarihi arkaplana dair hatırlatmalar yaptı hem de günümüzde eğitimin krizine neden olan faktörlere dair ufuk açıcı tespitlerini katılımcılarla paylaştı.

 

Eğitime dair konuşmanın aynı zamanda devlet-toplum, din-devlet ilişkisini, felsefeyi,  sınıfsal çelişkiler ile çocukların eğitimine dair vasilik ve velayet iddialarını da konuşmak olduğunu söyleyen Aydın  ezberbozan bir konuşma yaptı.

 

19. yüzyılın ilk çeyreğinde dönemin gelişmelerine paralel olarak ortaya çıkan zorunlu eğitimin yapısal açıdan sakatlılıklarını sıralayan Aydın yapının kendisini sorgulamadan muaf tutan bir eğitim tartışmasının tuzak olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de Anayasanın başta 174. Madde ile koruma altına alınan devrim kanunları ve bunlar arasında anılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile 24., 42.maddeleri ile 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun aynen muhafaza edilerek eğitim adına hiçbir “iyi“ nin üretilemeyeceğinin altını çizdi. Öte yandan küresel gelişmelere atıf yapan Ali Aydın, ısrarla bu gelişmelerle ve sosyolojik alt-üst oluşlarla eğitim arasında bir ilişki kurmaktan kaçınıldığını bunun ise sorunlarımızın ne olduğunu görmekten bizi uzaklaştırdığını belirtti.

 

Katılımcıların konuya dair sorularıyla renklenen program gündemden ısrarla uzak tutulan bir eğitim tartışmasına dönüştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız