Özgür Eğitim-Sen

GÜNDEMDEKİ SORUNLARIMIZ DEĞERLENDİRİLDİ

25.11.2016
A+
A-
GÜNDEMDEKİ SORUNLARIMIZ DEĞERLENDİRİLDİ
Paylaşın
 
 
 MAZLUMDER Genel Merkezinde aralarında ÖZGÜR EĞİTİM-Sen’in de bulunduğu sivil toplum örgütleri sabah kahvaltısında buluşarak gündemdeki konuları değerlendirdi.
TOPLANTI VE YÜRÜYÜŞ HAKKI ENGELLENEMEZ
 
Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun TMK kanunu tarafından sınırlandığı dile getirildi. Bu sınırlamayı yaparken polisin yürüyüşün içeriği, konusu ve kimler tarafından yapıldığına bakarak farklı muameleler yaptığının da altı çizildi. Anayasada gösteri ve yürüyüşün serbestçe ve hiçbir yerden izin gerektirmeden yapılabileceği hükmünün olmasına rağmen yapılan sınırlandırmaların kabul edilemeyeceği ve konunun meclis İnsan Hakları komisyonuna taşınması görüşü benimsendi.
 
UZUN TUTUKLAMA SÜRESİ HAK İHLALİDİR
 
Ergenekon davasında özellikle gazetecilere yönelik uzun tutuklama sürelerinin İnsan Hakları ihlali olduğu ve konuyla ilgili çalışmaların devam etmesi gerektiği benimsendi.
 
HAPİSHANELERDE HAK İHLALLERİ
 
Güneydoğu illerinde hapishanelerin ağzına kadar doldu, mahkûmların namaz kılacak yer bile bulamadığı, yatakların vardiyalı bir şekilde paylaşıldığı, öğrenci durumunda olanlara ders çalışacak ortam sağlanmadığı belirtildi. Hapishanelerde yer darlığı nedeniyle tutukluların Trabzon, Rize gibi şehirlerdeki hapishanelere taşınma girişiminin hem bir hak ihlali, hem de yeni sosyal sorunlara zemin hazırlayacağı gerekçesiyle derhal durdurulması gerektiği dile getirildi.
 
KCK OPERASYONLARI BARIŞA ENGELDİR
 
KCK tutuklamalarının barışı karşı bir girişim olduğu, devletin silahlı kesimle (PKK) görüşmeler yaparken siyaseti temel alan yapılanmalara karşı yürüttüğü operasyonların, belediye başkanlarının tutuklanmasının ve tutuklu yargılanmalarının kabul edilemezliği dile getirildi.
 
TARİH DERS KİTABINDAKİ SÜRYANİ YURTTAŞLARA YÖNELİK AŞAĞILAYACI VE DÜŞMAN GÖSTEREN İFADELER ÇIKARTILMALIDIR.
 
Tarih kitabında Süryani vatandaşlara karşı İttihad Terakki zihniyetinin ürünü bir yaklaşımla ayrımcılık yapılmasının, dışlanmasının ve düşman olarak gösterilmesinin bir facia olduğu ve bu konun alınması gerektiği dile getirildi.
 
ANDIMIZ KALDIRILMALIDIR
 
Okullarda çocuklarımıza dayatılan “ANDIMIZIN” ırkçı bir zihniyetin ürünü olduğu andımızın kaldırılmasına yönelik etkinlik ve eylemlerin devam edilmesi gerektiği dile getirildi.
 
DERS KİTAPLARINDA AYRIMCILIK GÜNDEMLEŞTİRİLMELİ
 
Ders kitaplarında “Kürt” kelimesinin bir tek yerde geçti bunun da olumsuz çağrışım içerdiğinin (milli Müdafaa karşıtı Kürt Teali Cemiyeti) altı çizilerek, ders kitaplarındaki ayrımcı, ırkçı ve etnik kimlikleri yok sayan içeriğin değiştirilerek; ülkede var olan tüm etnik kimliklerin ve dini grupların tanıtımını içermesi yönünde bir düzenleme talebinin sürdürülmesi gerektiği dile getirildi.
 
 
 
NATO KALKANI BÖLGE BARIŞINA TEHDİTTİR
 
NATO kalkının bölge barışını tehdit edeceği, bölgenin değil, bölge üzerinde hegemonya kurmak isteyen emperyalist güçlere hizmet edeceği bu sebeple anlaşmanın iptali için ortak eylemlerin yapılması gerektiği benimsendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız