Özgür Eğitim-Sen

Güvenceli İstihdamdan Vazgeçilemez!

27.11.2016
A+
A-
Güvenceli İstihdamdan Vazgeçilemez!
Paylaşın
 
 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu iktidarlarının 14. yılında "Çok başlı, çok ücret yapılı, çok statülü, giriş-çıkış yöntemi kendine ait çok eski refleksler üzerinden oluşturulmuş sistemi Türkiye taşıyamaz. Devletin çeşitli kurumlarının bilişim merkezlerine adam alınıyor, hiçbir sorgulama yapılmamış. Kamu personel rejiminde sistem açığı var" tespitinde bulunuyor. Devamında "Kamu personel alımı konusunda ortak dile ihtiyaç var. Bir ülkede on ayrı statü hukuku olur mu? KİT'lerde ayrı, kamuda ayrı, belediyelerde ayrı. İşçisi, memuru, sözleşmelisi, geçici işçisi ayrı. Böyle bir yöntemi sürdürebilmek mümkün değildir. Dünyanın hiçbir anayasasında bu kadar detaylı devlet çalışanları kavramı yok. Çok başlı, çok ücret yapılı, çok statülü, çok eski refleksler üzerinden oluşturulmuş sistemi Türkiye taşıyamaz" şeklinde değerlendirmeler yapıyor. 
 
Kamuda farklı statülerde çalışmanın olduğu, bunun haksızlık oluşturduğu, eşitlik ilkesine uygun olmadığı şeklinde eleştiriler kamuoyunda yıllardır yapılmaktadır. "Eşit işe eşit ücret" sloganları altında bir süre kamuoyu oyalandıktan sonra bugün sorun getirilip kadrolu çalışmaya indirgendi. Kamudaki verimsizlikten tutun devletin güvenlik zafiyetine değin tüm sorunların kaynağı güvenceli çalışmaya bağlandı. Küresel ekonomik düzenin ezberlerinden ilham alan siyasi söylem her derde deva çözümü "sözleşmeli çalışma" olarak tespit etmiş vaziyette. Nitekim 15 Temmuz günü ele geçirilmiş devleti şer şebekelerinin pençesinden söküp alan millet, eşitlik ilkesinin gözetildiği, insanın sosyal, ekonomik, psikolojik velhasıl bütün boyutlarıyla ele alındığı adil bir yapılanmaya muhatap kılınmayı beklerken kendisine ekonomi piyasasının dizginsiz işleyişi reva görülüyor. 
 
Bakan Soylu'nun dile getirdiği önemli ve haklı tespitler bir yanlışın hayata geçirilmesi için payanda edilmektedir. Doğru şeyleri sıralayıp yanlış iş yapmaya kalmak yeni bir politik atraksiyon olsa gerek. Ehliyet-liyakat olmalı deniliyor çözüm sözlü sınava bağlanıyor. Çalışanların sorunları var, farklı statüler, sistemsel problemler var deniliyor ele gelir tek çözüm sözleşmeli istihdama bağlanıyor. 14 yıllık bir iktidar pratiğinin ardından kaşif edasıyla tespitler ve çözüm yolları ileri sürülüyor. Başından beri yokluğunu hissettiğimiz kurumsal ciddiyet aynı şekilde devam ediyor. Sorunları kök bağlantılarıyla kavrayan ve çözüm önerilerini de bu kavrayışa ve paydaşlarının rızasına yaslamak yerine piyasanın klişelerinde derman arayan tavırlar çözüm olamazlar. Tersine sorunun parçasıdırlar ve sorun büyütmekten başka bir işlev göremezler.
 
Bu nedenle Özgür Eğitim-Sen olarak "eşit işe eşit ücret" prensibi doğrultusunda çalışma hayatının en anlamlı kazanımlarından olan güvenceli çalışmanın esas olduğu istihdamın temel istihdam politikası olarak benimsenmesi ve atamaların buna göre yapılması gerektiğini kamuoyu ile paylaşıyoruz. Güvencesiz çalışma kültür ve medeniyet kodlarımıza taban tabana zıt, sosyal ve psikolojik komplikasyonları fazla bir istihdam şeklidir, kabul edilememeli hatta kabul edilmesi teklif dahi edilmemelidir.
 
28.08.2016
Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız