Özgür Eğitim-Sen

HALEPÇE KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ

26.11.2016
A+
A-
HALEPÇE KATLİAMINI UNUTMAYACAĞIZ
Paylaşın
 
 
 
20.yüzyılın en büyük insanlık trajedilerinden birisi olan Halepçe Katliamının üzerinden 26 yıl geçti. Saddam Hüseyin’in emriyle Irak ordusuna ait uçaklar 16 Mart 1988’de Halepçe’nin üzerine kimyasal bomba yağdırdı. Çoğu kadın ve çocuk olan 5 bin kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı.
 
Sivil insanlara dönük girişilen bu korkunç vahşetin yıldönümünde bölge insanı başta olmak üzere yeryüzünün pek çok bölgesinde insanların en temel hakkı olan ‘yaşam hakkı’na yönelik saldırılar hız kesmeden devam etmektedir. En gelişmiş silah teknolojilerinin sivil insanlara dönük bir takım stratejik amaçlar üzerinden yöneltilerek görmezden gelinmeye çalışılması yaşanan vahşeti bir kat daha arttırmaktadır. Halepçe’de öldürülen binlerce insanın yanı başında nefessiz bırakılanın aynı zamanda insanlığın kendisi olmuştur. Bir insanın ölümü ile alemin ölümünü eşdeğer gören bir inanç coğrafyasında ne yazık ki Halepçe’nin hesabı sorulmadığı gibi geride kalanların yaşadığı acıyı da insanlık sahiplenip paylaşabilme erdemini gösteremedi. Düzeyleri farklı olmakla birlikte dünya ölçeğinde her gün yeni Halepçe trajedileri yaşanmaktadır. Yaşananlar gündem olamadığı gibi devlet oyununun çetrefilli ağında unutulmaya terk edilmektedir. İnsanlığa karşı girişilen bu suçların unutulması aslında insanlığın kendisine yüz çevirmesi, vicdanların kararması, aklın tutulması ve duyguların körelmesinden başka bir anlamı olamaz.
 
  Bu açıdan Halepçe Katliamı unutulamaz. Masum insanların uğradığı vahşet görmezden gelinemez. Özgür Eğitim-Sen olarak insanlığımızın ayaklar altına alındığı önemli günlerden birisi olan Halepçe Katliamı’nın yıldönümünde hayatlarını kaybedenlere tekrar Allah’tan rahmet diliyoruz. Vahşeti gerçekleştiren ve sessizce geçiştiren karanlık vicdanlarla mücadelemizin “Herkes İçin Adalet Herkes İçin Özgürlük” temelinde devam edeceğini kamuoyu ile paylaşıyoruz.
 
Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız