Özgür Eğitim-Sen

HİÇ KUTLAMADIK KUTLAMAYACAĞIZ

23.11.2017
A+
A-
HİÇ KUTLAMADIK KUTLAMAYACAĞIZ
Paylaşın

Özgür Eğitim-Sen olarak kuruluşumuzdan bu yana 24 Kasım’ı kutlamıyoruz.

12 Eylül cuntası tarafından 1981’de 24 Kasım’ın ‘Öğretmenler Günü’ olarak ilan edildiğini biliyoruz. Cuntacılar bu vesileyle Latin Alfabesinin kabulünü ‘Öğretmenler Günü’ adı altında tüm yurtta kutlamışlar ve kutlattırmışlardır. Dolayısıyla tavrımızın esasını hem böyle bir günü ihdas eden cuntaya hem de 24 Kasım’ın tarihsel arka planına itiraz oluşturmaktadır.

 

Bugün ise bu tarihsel gerekçelere bile gönderme yapmaksızın öğretmenlerin içinde bulundukları durum dikkate alındığında böyle bir günün kutlanmasının abesle iştigal olduğu açıktır.

 

Özlük hakları her gün aşınan, itibarı taammüden tahrip edilen bir meslek grubunun özellikle resmî kanallar üzerinden gerçekleştirilecek “kutlama” merasimlerini aşağılamanın koyulaşması olarak görmeleri gerekmektedir.

 

Birkaç ay önce toplu sözleşme masasından %3.5 ile def edilen bir meslek grubunun bugün kutlama yapması abestir. Eşit işe eşit ücret uygulamasının sıra öğretmenlere gelince helvadan put misali mideye indirildiği bir ülkede ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması abestir.

 

Bu ülkede benzerleri ile sık sık karşılaştığımız gibi daha birkaç gün önce Ordu valisinin öğretmenlere kılık-kıyafetleri yüzünden fırça attığı bir ülkede ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması abestir. Biz bu kılık-kıyafet nutkunu 28 Şubat’tan iyi biliriz. O zaman boyun eğmedik şimdi mi boyun eğeceğiz! Öğretmene, içtimada karşısında hazır olda bekleyen asker muamelesi çeken bir valinin kutlama mesajı yayınladığı bir günü kutlamak abestir.

 

Eğitim sistemimizde, hiyerarşi ilişkisinde en zayıf halka konumundaki öğretmenler, çalıştıkları kurumlarda tutsak. ALO 147 gibi bir hat ile öğrenci ve veli muhbir kılınmış, öğretmenlik bugün güven duyulan meslekten ihbar edilen mesleğe tenzil etmiş, öğretmen görevi başında tartaklanan, kurşunlanan şimdiki zaman koşullarına mahkûm edilmiştir. Bu şartlarda böyle bir günü kutlamak abestir.

 

Öğretmenlerin göreve alınmasından atanmasına, yer değişikliğinden görevde yükselmesine kadar kapı kapı ‘torpil’, ‘referans’ diye dilendirildiği bir ülkede ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması abestir. Hele hele bu kirli ilişkiler ağını ilmek ilmek dokuyan yapıların bizzat öğretmenlerden ilgi ve alaka gördüklerini dikkate alırsak bu günde “kutlama” yerine meslek onuru adına “yas tutmak” daha anlamlıdır.

 

İki şiir, bir nutuk ile ‘Öğretmenler Günü’ kutlaması; icrası, içeriği ve manasızlığı itibariyle öğretmenlere verilen bir değerin değil aksine sistem içerisindeki değersizleştirilmiş konumlarının hazin bir göstergesi niteliğindedir.

 

Özgür Eğitim-Sen olarak kuruluşumuzdan bu yana 24 Kasım’ı hiç kutlamadık, bundan sonra da kutlamayacağız!

 

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

24.11.2017

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız