Özgür Eğitim-Sen

Hükümet vasıfsızlığı ödüllendiriyor, eğitimi değersizleştiriyor!

06.07.2023
A+
A-
Hükümet vasıfsızlığı ödüllendiriyor, eğitimi değersizleştiriyor!
Paylaşın

Yoksulluk sınırı 33.788 iken öğretmenlerin büyük kısmının içine dâhil olduğu en düşük memur maaşının 22 binde tutulması, kötü ekonomi yönetiminin bedeli olan hayat pahalılığını yine memurun göğüsleyeceği anlamına gelmektedir. Kamu işçileri temmuz itibariyle 35-40 bin aralığında maaş alabilecekken memurların büyük çoğunluğu 21-24 bin maaş aralığına sıkıştırılmış durumdadırlar.

Taşerondan kadro verilmiş, ortalama bir vasıfsız kamu işçisinin eline, tediye ve ikramiyenin yanı sıra yol ve yemek yardımı, birleştirilmiş sosyal yardım, ek ödeme, giyim yardımı, hizmet zammı, iş primi vs. gibi sosyal haklarıyla birlikte yaklaşık 30 bin TL. geçmektedir ve temmuz ayında bunun üzerine bir de yüzde 15+enflasyon farkı eklenecektir. Dolayısıyla ortaokul-lise mezunu bir temizlik görevlisi mühendisten veya sağlık personelinden, okuldaki müstahdem müdürden, karakoldaki çaycı komiserden daha fazla maaş alacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın seçim öncesinde “En düşük memur maaşını en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz.” sözü orta yerde tüm açıklığıyla durmasına rağmen memur maaşları kamu işçisi maaşlarının yarısı düzeyinde kalmıştır. Böyle bir ücret politikasının, böyle bir adaletsizliğin akılla mantıkla izahı yoktur. Teklif bu haliyle kabul edilemez, yasalaşmadan kesinlikle revize edilmelidir.

Hazırlanan yasa teklifi, hükümetin vasıflı insana olan negatif yaklaşımının göstergesi niteliğindedir. Eğitim sistemi nasıl enkazlaştırıldıysa eğitimli insan da ekonomik itibarsızlaştırmaya tabi tutularak topyekûn memleket vasatlaştırılıyor. Yüksek lisans, doktora yapmış, hayatı sınavlara hazırlanmakla geçmiş, kitaplar yazmış, uluslararası hakemli dergilerde makaleleri yayınlanmış, iki yabancı dil bilen, mesaisi evde de bitmeyen bir akademisyenin 8-5 ve sıfır sorumlulukla çalışan ortaokul mezunu bir temizlik görevlisinden düşük maaş almasının izahı var mıdır? Eğitimli, nitelikli, kalifiye, liyakatli insandan alınan neyin intikamıdır bu? Ülkenin geleceğine kastetmek başka türlü nasıl olur? Üniversite eğitimini böylesine değersizleştirerek, ülkenin gençleri okumak yerine torpil bularak devlette kadro alan bir müstahdem olmaya mı özendiriliyor?

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN olarak; İş barışını bozacak, nitelik ve vasıflı olanı küstürecek, memur ve memur emeklisini yoksulluk ve sefalete terk edecek bu büyük yanlıştan dönmesi ve yasa teklifinin mecliste revize edilmesi konusunda HÜKÜMETİ UYARIYORUZ. En düşük maaş yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı, vergi dilimi yüzde 15’le sınırlanmalı, enflasyon farkları bordrolara aylık olarak yansıtılmalı, zam yüzdelik olarak verilmeli, seyyanen zam illa verilecekse de emekliliğe ve emeklilere de yansıtılmalı, TÜİK verileri gerçek ve doğru olmalı, çalışandan çalmaktan vazgeçilmelidir.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız