Özgür Eğitim-Sen

Hükümetin Memur Maaşında İndirim Teklifini Reddediyoruz!

13.08.2021
A+
A-
Hükümetin Memur Maaşında İndirim Teklifini Reddediyoruz!

Hükümet, 6. Dönem Toplu Sözleşmeleri için zam teklifini, altı aylık dönemler halinde 2022 için yüzde 6+5, 2023 için yüzde 6+6 ve enflasyon farkı şeklinde açıkladı.

Öncelikle tüm kamu çalışanlarını aşağılama anlamına gelen bu teklifin zam olmadığını belirtelim. Resmi enflasyonun yüzde 18.95, Enflasyon Araştırma Grubu (Enag Grup) verilerine göre reel enflasyonun yüzde 45.40 olduğu bir ortamda, verilen yüzde 6+5’lik teklif zam değil maaşlarda indirime gitmektir. Ayrıca gerçek anlamda bir zamdan bahsedebilmek için geçmiş dönemdeki kayıp ve erimelerin telafisi amacıyla seyyanen yapılacak bir artışın ardından enflasyon oranı + refah payı verilmesi gerekir. Böyle bakıldığı takdirde memurun yıllardır zam almadığı, sadece TÜİK’in açıkladığı gerçek olmayan rakamlar üzerinden enflasyon farkı aldığı görülecektir.

Bu yılki toplu sözleşme görüşmelerine; hükümete yakınlığı ile maruf Memur-Sen ve hükümet ortağına yakınlığı ile maruf Kamu-Sen, siyasetteki Cumhur İttifakı’nın yansıması olarak ortaklaşarak katılıyorlar. Her ikisinin de hükümetin teklifi sonrası yaptıkları suya tirit açıklamalarda, verilen hakaretamiz teklifi normalleştirmeye çalıştıklarını görüyoruz. Geçmiş sözleşmelerde yağmasa da gürleyen Memur-Sen başkanı, şov amaçlı olarak ‘’Bu teklife kapalıyız’’ kartlarını havaya kaldırır veya  “Bu teklif elimize kalemi veriyor ama içine mürekkebi koymuyor.” gibi göstermelik çıkışlarda bulunurdu. Artık “-mış gibi” gibi yapmaya dahi gerek duymuyorlar.
Yani sözün özü şu ki; hükümetin sağında ve solunda konumlanan iki konfederasyon, altı milyon memurun hak ve hukukunu Cumhur İttifakı’nın bekasına acımasızca kurban ediyor.

Bir gün önce kamu işçilerinin sözleşmesini imzalayan hükümet, işçiye 2021 yılı için yüzde 12+5 ve 500 TL seyyanen zam verdi. Asgari ücrete ise sene başında yüzde 21.56 oranında zam yapıldı. Fakat memura gelince yüzde 6+5 ve sıfır seyyanen zam ile iktifa ediliyor. Görüşmecilerin yandaş sendikalardan oluştuğu, hakem heyeti üyelerinin hükümet tarafından seçildiği grevsiz toplu sözleşme görüşmelerinden ancak bu kadar adaletli olması beklenirdi.

Ekonomi çok kötü yönetiliyor ve ciddi bir krizden geçiyor. Çarşı pazar ateş pahası, sıradan evlerin kiraları asgari ücrete yaklaştı; doğalgaz, akaryakıt, elektrik ve temel gıda ürünleri biteviye zamlanıyor. Memur maaşları enflasyon karşısında eridi, yaklaşık yüzde 50 oranında değer kaybetti. Yüzde 45’i asgari ücretle geçinen memlekette memur maaşları asgari ücrete denkleştirilmeye, orta sınıf yok edilmeye çalışılıyor. Son üç yılda asgari ücrete sırayla yüzde 26, 26 ve 21.5 oranlarında zam yapılırken aynı dönemlerde memura yüzde 4+5, 4+4 ve 3+3 artış yapıldı. Bu gidişat asgari ücretin temel ücret olacağını gösteriyor. Dolar bazında bakıldığında da bu durum net olarak görülecektir. Yeni başlayan sözleşmeli öğretmen 2013 yılında 1179 dolar kazanırken, bu kazanç 2015’te 808 dolara düştü. 2021 yılı itibariyle de ayda ancak 569 dolar kazanabiliyor.

Tüm bu gerçekler orta yerde dururken hükümet kamu çalışanlarının çözüm bekleyen yüzlerce sorununu gündeme dahi getirme gereği duymadan yüzde 6+5 gibi maaşlarda indirim anlamına gelen tekliflerde bulunuyor. Yetkili sendika da hükümetin verdiği teklifin kümülatif olarak yüzde 8.1’e tekabül ettiğini bilmesine rağmen ilk yıl için toplam yüzde 11, iki yıl için de toplam yüzde 23 teklif edildi diyerek gerçeklere karartma uygulayabiliyor. Geçmiş yıllarda hükümetin verdiği zammı yüksek bularak daha düşük bir artışı imzalayan yandaş bir sendikadan çok şey beklemenin yersiz olduğunun altını tekrar çizmek istiyoruz.

O yüzden Özgür Eğitim-Sen olarak direkt hükümete sesleniyor ve hükümeti yaşanan ekonomik krizin faturasını kamu çalışanına ve emeklisine kesmemeye davet ediyoruz. Sadece vergi diliminin yüzde 15’e sabitlenmesinin bile zam görüntüsü altında yapılan (verilerle oynanarak düşük gösterilen) enflasyon güncelleştirmelerinden yeğ olduğunun bilinmesini istiyoruz. Ücreti her geçen gün enflasyon karşısında eriyen ve alım gücü düşen memurun daha fazla ezilmemesi, ekonominin kötü yönetilmesinin bedelinin dar ve orta gelirli çalışana ödetilmemesi gerektiğini dile getiriyor; hükümetin, memurun maaşından elini çekmesini ve teklif olarak sunduğu komik rakamları ciddi ve gerçekçi anlamda revize etmesini talep ediyoruz.

Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız