Özgür Eğitim-Sen

İller arası ve özür grubu yer değiştirmelerindeki mağduriyetler giderilmelidir

25.11.2016
A+
A-
İller arası ve özür grubu yer değiştirmelerindeki mağduriyetler giderilmelidir
Paylaşın

 

 Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 2010 yaz tatili dönemi tercihe ve özür durumuna bağlı, iller arası ve il içi yer değiştirmelerdeki eksiklikler ve yanlışlıklar, öğretmenlerimize mağduriyet yaşatmaya devam ediyor. Bazı il müdürlüklerinin iller arası atamalarda tüm kontenjanları il dışından tayin isteyecek öğretmenlere açmaması, eşitsizliğe sebebiyet vermiş; uygulamada da çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştır. Sendikamıza gelen e-postalardan birini, sık yaşanan sorunlardan birini örneklendirdiği için kamuoyuyla paylaşıyoruz:
” Sözgelimi, yönetmeliğin 26. maddesi 6. bendinde “ildışı ve iliçi atamalar beraber yapılır” deniyor. “Yerleştimeler de puan üstüğüne göre yapılır” deniyor 7. bendinde. Fakat uygulamada böyle olmadı. İl dışı atamaya kontenjan sınırı getirildi. Bu nedenle, belirli kontenjan donduruluğu için yalnızca bir kişinin tercih ettiği kurumlara bile il dışından tercih eden kişiler yerleşemedi. Puan üstünlüğü esası ihlal edildi kontenjan uygulamasıyla. Kurum bazında minimum puanlar yayınlandı Personel Genel Müdürlüğü sitesinde.  Tercih ettiğim bir çok okul bu listede bulunmuyor. Bazı tercihlerimize ise bizden düşük puanlı il içi atamalar yapılmış durumda, sırf kontenjan uygulandığı için. Kısa süre sonra bu liste sözkonusu siteden kaldırıldı, fakat herkes bu listeyi kaydetti bilgisayarına.”

Görüldüğü gibi yönetmeliklerin titiz hazırlanmamasından kaynaklanan sorunlar, öğretmenlerimizin yeni sıkıntılarla karşılaşmalarına yol açmaktadır.

ÖZÜR GRUBU ATAMALARI DA MAĞDUR ETTİ!

Ayrıca 2010 yaz tatili dönemi sözleşmeli öğretmenlerin özür durumuna bağlı yer değiştirme atamalarında da 2 bin 683 öğretmenin mağdur olduğu bilgisi kamuoyuna yansımıştır. Bu tür yanlışlıklar, öğretmenlerimizin tercihlerine saygısızlık olduğu gibi çalışma haklarına ve özgürlüklerine getirilen bir kısıtlamadır. Ayrıca aile bütünlüğünü bozan, çocukları anne ve/veya babalarından koparan kararların ortaya çıkması, yanlışın başka bir trajik boyutunu oluşturuyor.

SORUNLAR YAZ DÖNEMİNDE ÇÖZÜLMEK ZORUNDADIR

Özgür Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı Personel Müdürlüğü’nden öğretmenlerimizi daha fazla mağdur etmeden sorunlara gerçekçi çözümler bulmasını bekliyoruz. Yönetmelikler hazırlanırken pratikteki sonuçlarını öngörmeyen yaklaşımlar terk edilmelidir.  Ortaya çıkan mağduriyetlerin çözümü içinse bir sonraki atama döneminin beklenmesi yerine acilen harekete geçilmeli ve yaz döneminde sıra sistemi daha sık çalıştırılmalıdır.

Bu uygulamaya isteğe bağlı iller arası atamaların da dahil edilmesi gerektiği açıktır.Temmuz’daki il içi atamalara, iller arası seçeneği de eklenmesi uygun bir adım olacaktır.

Öğretmenlerimizin karşılaştığı sorunların çözüm sürecinde adaletin, hakkaniyetin ve tutarlılığın sağlanması için Özgür Eğitim-Sen olarak Bakanlık yetkililerini hızlı ve dikkatli davranmaya davet ediyoruz.

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız