Özgür Eğitim-Sen

İnsanlardan kendilerini fişlemesini istemek zulümdür!

27.11.2016
A+
A-
İnsanlardan kendilerini fişlemesini istemek zulümdür!
Paylaşın
 
 
 
Şanlıurfa’da OHAL Bürosu ve Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü’nün FETÖ ile mücadele kapsamında öğretmenlere doldurmaları için verdiği formlar, verilen mücadelenin niteliğine ilişkin endişe duymamıza neden oluyor. Muhtemelen başka yerlerde de işleme sokulan ve herkesi potansiyel suçlu olarak gören uygulama nezaketten yoksun, endişe ve korku üreten bir hüviyettedir. 
Toplumu pranoyaya esir etmek, jurnalciliği bir erdem  olarak lanse etmek, kendi çoluğunun çocuğunun sosyal medya hesaplarını açıklamak zorunda bırakmak, mahremiyeti kurcalamak ve ifşa etmek kendi ayağına kurşun sıkmaktır. İnsanlardan kendi kendilerini fişlemeyi isteyen bu uygulama insanlara dönük bir aşağılama olduğu gibi devletin güvenlik zaafiyeti taşıdığının teyididir aynı zamanda. Eğitim sistemi içerisinde bulunan insanlar zaten hiyerarşik bir düzen içerisinde disiplin ve denetim mekanizmasına tabidirler. Diğer taraftan banka hesaplarından tutun çocuklarını gönderdikleri okullara değin kendilerine ilişkin her türlü gizli ve açık bilgi devletin mahremiyetinde bulunmaktadır.
Hal bu iken Kuzey Kore bürokrasisinden çıkmış izlenimi uyandıran bu kendi kendini fişleme uygulamasına derhal son verilmelidir. FETÖ veya başka bir örgütle yürütülecek mücadelenin akıl ve izan ölçüsünde yürütülmesi, insanları rencide etmemesi, temel hak ve hürriyetleri önceleyen bir formatta işletilmesi devletin görevi ve sorumluluğudur. Bunu yapmak yerine mücadeleyi sulandırmak, basitleştirmek, nezaketsiz ve lüzumsuz iş ve işlemlerle çığırından çıkarmak kabul edilemez bir durumdur.
Özgür Eğitim-Sen olarak hak ve hukuk tanımayan her türlü yapıyla mücadelenin verilmesinde zaruret görüyoruz. Ancak verilecek mücadelenin usule uygun, hakkaniyete ve adalete yaraşır şekilde verilmesinde daha büyük zaruret görüyoruz. O yüzden bu arkaik uygulamaya bir an önce son verilmesi ve at izini it izine karıştırmayan, memurları görevden alma yarışıyla motive olmayan şekilde yol almak durumundayız. İşleri yürütmenin ve mücadele etmenin yolu-yöntemi bellidir, gözetilmesi gereken ilke ve değerler bellidir. Bunlara halel getirecek her uygulama yanlıştır ve 15 Temmuz destanını yazan millete yönelik bir operasyondur.  
11.09.2016
Abdulbaki DEGER
Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız