Özgür Eğitim-Sen

İSKİLİPLİ ATIF HOCANIN ŞEHADETİ KUTLU OLSUN

25.11.2016
A+
A-
İSKİLİPLİ ATIF HOCANIN ŞEHADETİ KUTLU OLSUN
Paylaşın
 
 
 
Yarın İskilipli Atıf Hoca’nın idam edilişinin 86.yıldönümü. 26 Ocak 1926 Salı günü Ankara İstiklal Mahkemesinde Şapka Kanunu çıkmadan iki yıl önce yayımladığı ve kanun çıktıktan sonra baskısının yapılmadığı kitaptan dolayı Şapka Kanunu’na muhalefetten yargılanan İskilipli Atıf Hoca için savcı 3 yıl hapis cezası istemiş Mahkeme ise müdafaa yapmaya gerek görmeyen İskilipli Atif Hoca'yı idama mahkûm etmişti.
 
İskilipli Hoca bir hafta sonra 4 Şubat 1926’da Ankara Samanpazarı Meydanı'nda İstiklal Mahkemelerinin tetikçileri tarafından şehit edildi.
Yargılama sürecinde yaşanan hukuksuzlukların yanı sıra, yıllar boyunca vatan hainliği ithamıyla tekrar tekrar idam edilen İskilipli Atıf Hoca’yı rahmetle anıyoruz.
 
Ülkemizin tarihinde yaşanan acı hatıralarla yüzleşmeden sağlıklı bir geleceğin kurulamayacağı gerçeği önümüzde durmaktadır.
En son Seyyit Rıza ve Dersim Olayında karşımıza çıkan tarihimizle yüzleşme söyleminin önemli unsurlarından birisi de İskilipli Atıf Hoca olayıdır. Yıl dönümü vesilesi ile Özgür Eğitim Sen olarak İskilipli Atıf Hocayı rahmetle anıyoruz.
 
Ülkemizin tarihsel gelişiminde birtakım gerekçelerle ile mağdur edilmiş, zulme uğramış dini dili ne olursa olsun tüm mağdurların aziz hatıraları ile yüzleşilmesi gerektiğini kamuoyu ile paylaşıyoruz.
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN YÖNETİM KURULU

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız