Özgür Eğitim-Sen

Kalpsiz dünyanın vicdanı olalım!

25.11.2016
A+
A-
Kalpsiz dünyanın vicdanı olalım!
Paylaşın

16 Mart Dünya Vicdan Günü vesilesiyle bir basın açıklaması yapan Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce, “Bize hayatı ve ölümüyle unutulmaz bir ders veren Rachel Corrie’yi unutturmayacağız. ABD’den binlerce kilometre uzaklıktaki Filistin’e, işgal edilmiş topraklarda hayat ve özgürlük mücadelesi veren Filistinlilere destek vermek için gelen ve Filistinli bir doktorun evinin yıkılmasını engellemek isterken ezilerek öldürülen Rachel Corrie, bu kalpsizleşen dünyanın vicdanı olmuştur. 7 yıl önce hayatını kaybeden Rachel Corrie’yi rahmetle ve minnetle anıyoruz.” dedi.
16 Mart’ın aynı zamanda Halepçe Katliamı’nın da yıldönümüne denk geldiğini hatırlatan Önce, “İnsanlık ruhunu işgallerle, katliamlarla, sürgünlerle ve başta ekonomik olmak üzere çeşitli sömürülerle yok eden zihniyetin küreselleştiği bir dünyada, adalet ve özgürlük talepleri de kendi yerelinden başlamak üzere tüm dünyayla kucaklaşmalıdır. Her türlü haksızlığa, zulme ve ayrımcılığa karşı birlikte direnen insanlara karşı hiçbir zalim sistemin egemenliği ilelebet muhafaza edilemez.” dedi.

Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği adına yapılan açıklamanın devamında İl Temsilcisi Beytullah Önce, “Türkiye’de inancı ya da etnik kimliğinden ötürü yasaklarla, baskılarla yaşamak zorunda bırakılan milyonlarca insan var. En temel hakları yıllardır gasp edilen insanlar için herkes vicdani bir sorumluluk duymalı değil mi? Başörtülü kızlarımızı, TMK mağduru çocuklarımızı daha ne kadar görmezden gelebiliriz? Filistin, Irak, Afganistan, Çeçenistan ve Doğu Türkistan gibi birçok bölgede fiili işgaller devam ederken, küresel şirketler Afrika’daki zenginlikleri sömürürken, işsizlik ve yoksulluk insanca yaşama koşullarını azaltırken başta eğitimciler olmak üzere sosyal sorumluluk duyan herkesin vicdani bir ses olması gerekmez mi? Özgür Eğitim-Sen olarak, Rachel Corrie’ye ithafen kabul edilen 16 Mart DünyaVicdan Günü’nde, herkesi vicdan muhasebesine davet ediyoruz. Herkesi adil ve özgür bir gelecek için verilmesi gereken mücadelenin neresinde durduğunu düşünmeye davet ediyoruz. Unutulmasın ki, çözümün parçası olmayanlar sorunun bir parçasıdır. Toplumsal sorunlarımızın çözümü ise adaleti ve özgürlüğü ayakta tutmaya çalışan şahitlikler sergilememizle mümkündür…” dedi.

Platform Haber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız