Özgür Eğitim-Sen

Kayseri’deki haksızlıklara tepki

25.11.2016
A+
A-
Kayseri’deki haksızlıklara tepki
Paylaşın

Türkiye’nin daha fazla demokratikleşmesi, daha fazla insan- hak ve hürriyetlerine sahip çıktığı şu günlerde, açılım ve demokratikleşme önündeki bütün engellerin teker teker kaldırıldığını görüyoruz. Bunca var olan gelişmeler karşısında gördüğümüz şeyleri basınla paylaşmanın kaçınılmaz olduğunu gördük.
Değerli basın mensupları ve eğitim çalışanları kardeşlerimiz, Kayseri’de yaşayan halkımız

Özgür eğitim- sendikası olarak feodal derebeyleri yıllarını aratmayacak bir ilkel yönetim ile Türkiye’nin çok gerilerde bıraktığı bir anlayışla bazı okulların idare edildiğine şahit olduk.

Aydınlıkevler Lisesinde ders ücreti ile felsefe grubu derslerine giren asgari ücretten daha düşük bir gelirle dersleri dolduran öğretmen arkadaşımız tamamen keyfi gerekçelerle görevine son verilmiştir. Bu eğitimci arkadaşımızın Aydınlıkevler Lisesi müdürlüğü tarafından görevine son verilmesi bardağı taşıran son damla olmuştur.

Aydınlıkevler lisesinde görev yapan öğretmen ve diğer personel ile öğrenci kitlesi psikolojik bir baskı içinde olduğunu her zamankinden daha fazla olduğunu gördük. Öğrencilerin hiçbir yasal gerekçesi olamayan okul arması takmaya zorlanmaları, kış mevsiminde soğuktan korunmak için giydikleri kazak yâda hırkaların çıkarttırılması, geçerli bir mazeret ile geç kâğıdı verilmeyen öğrencilerin okul kantinin bekletilerek ilk saat dersinden mahrum bırakılmaları, vereceğimiz en basit örneklerdir.

Tüm eğitim çalışanı kardeşlerim ve değerli basın mensupları

Aydınlıkevler Lisesinde göreve yapan bir öğretmen arkadaşımız sağlık sorunları ile karşılaştığı anda, resmen suçlu muamelesi görüp bir geçmiş olsun sözü çok görülerek, sorguya çekilmekte olduğunu bizzat kendim yaşadım. Neden ambulans çağırmadın neden acile gitmedin sözleri ile kendini haklı gösterme gayreti ile öğretmen kıskaç altına alınmaya çabalanmaktadır.

Okul müdürü tarafından kendi yandaşı olarak görevlendirilmiş okul idarecileri tarafından bir iki dakika geçerli bir nedenle geç kalan bir öğretmen 15-20 dakika geç kaldı diye yalan beyanı tutanak haline getirip dosyalanmış. Bunlar hususi bir takibe konulmuş. Hatta gülmenize belki neden olacak: Öğretmenlerin nöbet esnasında ihtiyaç gidermek için lavaboyu kullanmalarını bile suç unsuru sayıp tutanak halinde teftiş kuruluna sunacak kadar art niyetli bir okul müdürü mevcuttur.

Bir hanım öğretmen arkadaşımız çocuğunun hasta olduğunu gerekçe göstererek mazeret izni talep ettiği anda böyle bir mazeret yok diyerek ben kanunların ve yönetmeliklerin harfiyen uygulayıcısıyım. Sözünü sözü yaşlı öğretmene söylemekten geri durmayan okul yönetimi, sınıflarında ders işleyen öğretmenlerin derslerine girerek öğrenciyi öğretmene kışkırtıp, aranızda dilekçe toplayın ben öğretmeni dersinizden alayım ifadeleri ile öğrenciyi öğretmene karşı kışkırttığına hatta resmi yazıyı okul idaresi tarafından yazılmış bir dilekçe altına öğrencilerin imzaları alınmıştır.

Tüm eğitim çalışanı kardeşlerim ve değerli basın mensupları ve Kayseri halkım

Mensup olduğum ÖZGÜR eğitim-sendikasının ilkesi olan herkese özgürlük, herkese adalet ilkesi ile görev yaptığım yâda şahit olduğum baskıyı ve adaletsizliği gördüğüm her yerde ve zaman ve kimden gelirse gelsin karşı çıkacağımızı bildirmek isterim. Bu gördüklerimiz Aydınlıkevler Lisesinde var olan gerçeklerdi. Artık zorbalık ve baskı ile idarecilik yapmak isteyenlere karşı meydanı boş bırakmayacağımızı bildiririz.

Bizim inandığımız bir gerçek vardır ki: Zorbalıkların ve baskının sessiz kalanlar dilsiz şeytandan başkası olamaz. Haklarda ancak savaşarak alınır. Unutmayın Yeryüzüne gelen bütün peygamberler halkı ezen kibirli zorbalara karşı doğruluğun ve adaletin yılmaz savaşçıları olmuştur.

Yaşasın tüm eğitim emekçileri, yaşasın kayseri halkı!

Halit Şimşek

Özgür Eğitim-Sen Disiplin Kurulu Üyesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız