Özgür Eğitim-Sen

KILIK KIYAFET DAYATMALARI DEVAM EDİYOR

26.11.2016
A+
A-
KILIK KIYAFET DAYATMALARI DEVAM EDİYOR
Paylaşın
 
 
 Özgür Eğitim-Sen Batman İl Temsilcisi Mustafa Sevinçer, Batman'da son günlerde başörtülü olarak okula gitmek isteyen öğrencilerin derse alınmadığını belirterek, eğitim-öğretim kurumlarında kılık-kıyafet dayatması yaparak toplumu germeye çalışmanın hiç kimseye fayda sağlamayacağını ifade etti.
 
Özgür Eğitim-Sen İl Temsilcisi Mustafa Sevinçer'in konu ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasının tam metni:
 
İlimizde son günlerde başörtülü olarak okula gitmek isteyen öğrencilere yönelik bazı okul idareci ve öğretmenlerin  öğrencileri derslere almadıkları, derse giren öğrenicileri dersten attıkları yönünde sendikamıza şikayetler ulaşmıştır.
 
 
Bireyin temel haklarından biri olan inanç özgürlüğünü  ve  eğitim-öğretim hakkını engellemeye çalışmak anayasal suçtur.28 Şubat süreciyle başlayan başörtüsü yasağının,28 şubatçı darbecilerin yargılandıkları ve mahkum edildikleri şu  zaman da bile hala devam ediyor olması  ayrıca dikkat çekicidir. Bu konuda hükümet  başörtüsü yasağını ortadan kaldırmak için bir an önce gereken hukuki girişimlerde bulunmalıdır.
 
Hükümet  başta darbeler olmak üzere her türlü baskıcı,antidemokratik girişimlere karşı gösterdiği demokratik tavrı başörtüsü yasağı konusunda da bir an önce göstermelidir.Zira bu yasak asla kabul edilemez.Bununla birlikte bir öğrenicinin başörtüsüyle okula gitmesine kılık-kıyafet yönetmeliğinin arkasına sığınarak engel olmak da  kabul edilemez.
 
Bazı idarecilerin ne yapalım yönetmeliğe aykırı diyerek bu yasaklayıcı tavır içerisine girmeli iyi niyetli olmadıklarını göstermektedir .Zira başörtüsü yasağının dayanağı olan kılık-kıyafet yönetmeliğinde daha bir çok yasak belirtildiği halde okul idarecilerin bunları uygulamada  o kadar da titiz davranmadıklarını görmekteyiz.Bunun dışında yine okulların onlarca başka sorunu dururken bunun yerine sanki tüm sorunlar çözülmüşcesine sadece başörtüsünü yasaklamayla meşgul olmak da samimiyetsizliktir.
 
Batman Özgür Eğitim Sen olarak okullarda uygulanan bu haksızlığı kınıyoruz. Öğrencilerin başörtüsüyle uğraşarak onları demoralize eden idarecilerin bu tavrı kabul edilemez. Bu yaklaşım ile   eğitim-öğretim kurumlarında kılık-kıyafet dayatması yaparak  toplumu germeye çalışmak hiç kimseye fayda sağlamayacaktır.
Mustafa SEVİNÇER
Özgür Eğitim-Sen Batman İl Temsilcisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız