Özgür Eğitim-Sen

KINIYORUZ

26.11.2016
A+
A-
KINIYORUZ
Paylaşın
 
 
 EĞİTİM ÇALIŞANLARINA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ
Ankara Keçiören'de bulunan Mustafa Necati İlköğretim Okulu 8.Sınıf öğrencisi Okul Müdür Yardımcısını odasında silahla yaraladı. İsabet eden iki kurşunla hastaneye kaldırılan Müdür Yardımcısı Hastanede ameliyata alınırken Milli Eğitim Sistemi kendisine yapılacak acil müdahaleyi beklemektedir.
Daha önce öğrenci, veli tarafından dövülen, tartaklanan, aşağılanan eğitim çalışanlarının rutin haline eklenen bu silahlı saldırı eğitim sistemini, eğitim çalışanlarını hedef almıştır. Düşük yoğunluklu bir şiddet dalgası tarafından kuşatılmış olan Milli Eğitim Sistemi yapısal sorunlarının tümünü eğitim çalışanlarına yükleyen yaklaşımlarla tüm eğitim çalışanlarını hedef tahtası haline getirmiştir.
İş görmeyen obez bürokrasisi, güvenlikten yoksun eğitim ortamları, eğitim çalışanlarının insan dışı çalışma koşulları ve hedef kitlesinin sosyal, fiziksel ve psikolojik gereksinimlerini karşılamaktan uzak yapılanması ile sorun yumağı olan eğitim sistemini teknik düzenlemelerle, palyatif çözümlerle idare ettiğini düşünen yaklaşım aslında Müdür Yardımcısını kurşunlamıştır.
Sosyolojik dönüşümü, yeni teknolojilerin yaratığı sosyalleşme biçimlerini, zorunlu eğitimi, eğitim çalışanlarının mali ve özlük haklarını, okul mekanlarını, müfredatı sorun etmeyen, edemeyen yaklaşım aslında Müdür Yardımcısını kurşunlamıştır.
Eğitim çalışanı arkadaşımıza yapılan saldırı kuru bir retorik üzerinden geçiştirilemez. Yapılan saldırının şüphesiz adli boyutları söz konusudur. Ancak “her suçun topluma yöneltilmiş bir soru” olduğunun bilincinde hareket ederek eğitim sisteminin yapısal sorunlarına eğilmek durumundayız. Olanı olduğu gibi muhafaza ederek eğitim sistemini yönettiğini zanneden bir yaklaşım sorunun çözümünde yer almadığı gibi bizatihi sorunun parçasıdır.
“Bu öğrenciler yakında okulları yakacaklar” diyordu McLuhan. Evet, manzara budur ve kişisel dengesini yitirmiş birkaç öğrencinin üzerine atılarak sorunun çözülmesi mümkün değildir. Şiddet eğitim sistemimizin tüm kılcal damarlarında içkindir. Mekân tasarımı, müfredatı, ilişki biçimi vs. tüm uygulamalarına sinmiş vaziyettedir.
Bu vesileyle Özgür Eğitim-Sen olarak eğitim çalışanı arkadaşımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor, acil şifalar diliyoruz. Eğitim Sistemini başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm sorumluları sorumluluklarını üstlenmeye davet ediyoruz. 
ÖZGÜR EĞİTİM-SEN YÖNETİM KURULU

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız