Özgür Eğitim-Sen

Kıyafet serbestliğine başörtüsü de dâhil mi?

25.11.2016
A+
A-
Kıyafet serbestliğine başörtüsü de dâhil mi?
Paylaşın

 Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin kılık-kıyafetlerinin serbestliği konusunda internet sitesinden (meb.gov.tr) referanduma gitti. 30 Nisan’a kadar devam edecek halk oylamasından çıkacak sonuca göre bakanlık çeşitli görüşmeler yapacak. Görüşmelerin ardından öğrenci kıyafetlerinin serbestliğinde bir karara varılması ve 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren kararın yürürlüğe koyulması planlanıyor.
Türkiye’deki eğitim sisteminin sorunlarıyla ilgili her gün farklı çalışmalar yapılırken, yasakçı uygulamaların gündem dışında tutulmasına tepki gösteren Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilciliği, Milli Eğitim Bakanlığı’na, internet sitesinden başlatılan referanduma başörtüsü yasağının da dâhil olup olmadığı sorusunu yöneltti.

Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce, “Milli Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrenci kıyafetlerinin serbest olup olmaması konusunda internet sitesinden bir referandum başlattı. Yerinde bir adım ve temennimiz olumlu bir sonucun ortaya çıkması ve gereğinin yapılmasıdır. Bu sebeple tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize meb.gov.tr adresindeki referanduma katılarak destek oyu vermelerini tavsiye ediyoruz. Türkiye, eğitim sistemindeki her türlü tek tip, ideolojik ve yasakçı uygulamanın, özellikle 12 Eylül döneminden kalma yönetmeliklerin baskısından kurtulmak zorundadır. Pazar günü YGS sınavında ortaya çıkan yasakçı görüntüler, Diyarbakır’da başörtülü okula devam eden Ece Nur Özel ve arkadaşlarının durumu; konunun aciliyetini bir kez daha ortaya koymaktadır.” dedi.

Başörtüsü de dâhil olmalı!

Özgür Eğitim-Sen Tokat Temsilcisi Beytullah Önce konuyla ilgili açıklamasının devamında şunları söyledi: “Özgür Eğitim-Sen olarak konuyla ilgili çalışmaları başından beri takip ediyor ve ısrarla çalışmalara başörtüsü yasağının da dâhil edilmesi gerektiğini vurguluyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise maalesef konuyu gündeme almaktan imtina ediyor. Yasakçı statükonun bu konuda geri adım atmayacağı, son anayasa değişikliği sürecinde bile yeterince ortaya çıkmışken, halkın talep ve beklentileri daha ne kadar ertelenebilir?

Kılık-kıyafet tercihinde karar, öğretmen, öğrenci ve ailelere bırakılmalı; bu süreçte başörtüsü yasağı gibi dayatmacı yönetmelikler yürürlükten kaldırılarak eğitimde özgürleşmenin önü açılmalıdır. Bu konuda öğrenci ve öğretmen ayrımını da kabul edemeyiz.

Adalet ve özgürlük parçalanamaz, çifte standart uygulanamaz. Özgür Eğitim-Sen olarak bu konuda duyarlılık sahibi tüm eğitimcileri, sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını inisiyatif almaya, dayanışmaya ve yasakçı eğitim anlayışına karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız