Özgür Eğitim-Sen

KPSS SINAVLARINDAKİ ZAMAN KISITLAMASI KALKSIN

27.11.2016
A+
A-
KPSS SINAVLARINDAKİ ZAMAN KISITLAMASI KALKSIN
Paylaşın
 
 
 Kamuya personel alımı çoğunlukla merkezi sınav sistemi üzerinden yapılmaktadır. KPSS olarak bilinen sınav genellikle iki yılda bir yapılmakta olup geçerlilik süresi de iki yıldır. Yani sınava girip iki yıl içinde yerleşemeyen bir adayın yeniden sınava girme zarureti doğmaktadır. KPSS sınavında sorulan sorular ile atama yapılacak iş arasındaki denklemin ne kadar sağlıklı olduğu öteden beri tartışılagelen bir konu olduğu ilgililerin malumudur. Bu açıda tartışmalı olan bir sınavın geçerlilik süresinin iki yıl olarak sınırlandırılması ayrıca bir takım sıkıntılar doğurmaktadır.
Bilindiği üzere sınavlar Genel Yetenek ve Genel Kültür gibi alanları içerse de sonuçta teknik bir bilgiyi ve ciddi anlamda sınava hazırlık sürecini zorunlu kılmaktadır. İnsanların yerleşememe durumlarında sınava hazırlık için ciddi bir zaman ayırmalarını, bireysel ve sosyal yaşantılarını sınavı merkeze alarak planlamalarını gerektirmektedir.
            Yaşadığımız ülkenin sosyal ve ekonomik koşulları ile üniversiteyi bitirenlerden beklentiler dikkate alındığında insanların yıllar boyunca sınava hazırlık üzerinden yaşamlarını sürdürmeleri imkânsız bir durumdur. Hazırlık yaptıkları bir süreçte aldıkları puanlar genelde daha sonraki yıllarda aldıkları puanların hep üzerinde olmakta ancak KPSS üzerindeki zaman sınırlaması nedeniyle aldıkları puanlar iki yıldan sonra kullanılamamaktadır. Özellikle belirli dönemlerde yaşanan baskılar, yasaklamalar nedeniyle (Örneğin başörtüsü yasağı vs.) okullarından atılan veya ara vermek zorunda kalan ve aradan onca zaman geçtikten sonra okullarını bitirip belirli bir yaş diliminde olan insanların atanma süreci için KPSS geçerlilik süresi ciddi bir handikap oluşturmaktadır.
            Kamuya atanma için daha önce olan yaş sınırlamasında düzenlemeler yapılmıştı. Bu yıl yapılacak öğretmen atamalarında da 2013 KPSS sınavında alınan puanların kullanılabilmesinin önü açıldı. Ancak yukarıda ifade edilen gerekçelerde dikkate alınarak 2011 ve daha önceki KPSS sınavlarında alınan puanların da dikkate alınmasının önü açılmalıydı. Bu açıdan daha önce mağdur olmuş, bir şekilde sistemden uzak kalmış ve yıllar sonra tekrar okullarını bitirip çoluk çocuğa karışmış ya da yoğun iş temposunun olduğu özel sektörde çalışan insanların daha önceki KPSS’lerde aldıkları puanlarının da dikkat alınması önemlidir. Bu yönde düzenleme bekleyen pek çok insanın yeniden mağdur edilmemesi ve atamalarda eşit koşulların oluşturulması açısından önemli olan bu konunun yetkililer tarafından dikkate alınarak 2015 atama sürecinde uygulanması için gerekli çalışmaların yapılmasını Özgür Eğitim-Sen olarak yetkililerle ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.
 
                                                                                                                                             Abdulbaki DEGER
                                                                                                                             Özgür Eğitim-Sen Genel Sekreteri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Whatsapp Destek
1
Whatsapp Destek Hattı
Üyelik işlemleri için Whatsapp iletişim hattımız